Co za pomysł na ratowanie pszczół. Stworzyli niesamowity papier, z którego wyrastają kwiatki
Marcin Długosz
22 marca 2018, 15:21·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 22 marca 2018, 15:21
Z badań wynika, że pszczoły na całym świecie odpowiadają za zapylanie, a przez to za utrzymanie przy życiu blisko 90 proc. wszystkich gatunków dziko rosnących roślin. Jeżeli one wyginą, wyginą też rośliny. Dlatego też agencja Saatchi & Saatchi IS opracowała i wyprodukowała pierwszy na świecie papier, który pomoże w ratowaniu tych zagrożonych wyginięciem owadów.
Reklama.
Szacuje się, że praca, którą co roku wykonują na całym świecie pszczoły, warta jest około 150 mld euro. Niestety, tych owadów ciągle ubywa. To z kolei powoduje, że zagrożona jest nie tylko sama gospodarka, ale w ogóle ludzkość. W naszym kraju aż 222 z 469 wszystkich gatunków pszczół znajduje się na skraju wyginięcia.
Powody? Masowe wykorzystywanie pestycydów, coraz szybszy rozwój przemysłu i ciągła rozbudowa miast. To wszystko powoduje, że pszczoły zmuszone są do coraz dłuższych podróży w poszukiwaniu pożywienia. To męczące. Małe owady często giną z braku sił.
Papier, który uratuje pszczoły
Dlatego też jednym z projektów, nad którym pracowała Saatchi & Saatchi IS, było stworzenie specjalnego papieru, który pomoże przeżyć pszczołom ich długie wędrówki. Teraz promuje go wspólnie z organizacją Miejskie pszczoły.
Papier, który stworzyli, jest w 100 proc. biodegradowalny i może być wykorzystywany do wielu celów, jednak jego końcową funkcją jest niesienie pomocy pszczołom. Składa się on ze specjalnie spreparowanej glukozy, która po spożyciu pozwala pszczołom na odzyskanie sił, dodatkowo zatopione są w nim nasiona miododajnych roślin. Jest pokryty specjalną farbą UV, która układa się we wzory przyciągające te małe owady.
Kiedy papier spełni już swoją podstawową funkcję i stanie się pożywieniem dla pszczół, ulega całkowitej biodegradacji. Jednak w następnym roku z zatopionych w nim nasion wyrosną facelie błękitne, które po zakwitnięciu będą dostarczać pszczołom nektaru.