Anonimowość bitcoina to mit. Posiadacze słynnej kryptowaluty mogą być monitorowani

NSA może śledzić osoby wysyłające i przyjmujące bitcoiny - twierdzi portal The Intercept.
NSA może śledzić osoby wysyłające i przyjmujące bitcoiny - twierdzi portal The Intercept. Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Amerykańska NSA, czyli Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, jest w stanie identyfikować osoby wysyłające i odbierające bitcoiny – twierdzi, powołując się na portal The Intercept, Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl. Odkrycie może zachwiać rynkiem kryptowalut.

Po gwałtownej górce pod koniec ubiegłego roku i potężnym spadku na początku lutego kurs bitcoina ustabilizował się na poziomie około 9000 dolarów – przypomina Grejner. Jednak teraz wiele może się zmienić.

Analityk powołuje się tutaj na publikację portalu „The Intercept”, znanego w ostatnich latach m.in. ze współpracy z Edwardem Snowdenem. To z dokumentów dostarczonych przez słynnego zbiega wynika właśnie, że już w 2013 roku NSA była w stanie zidentyfikować przynajmniej niektóre osoby wysyłające i odbierające bitcoiny oraz monitorować ich komputery. Co więcej, NSA przymierzała się do tego, by ten sam scenariusz działań realizować w odniesieniu do osób posiadających inne kryptowaluty, aczkolwiek BTC pozostawał „priorytetem”.

Załamanie kursu bitcoina
Jak podkreśla Grejner, eksperci amerykańskiej agencji byli w stanie uzyskać mnóstwo krytycznych informacji o użytkownikach bitcoinów – hasła, adresy MAC, informacje o aktywności w internecie i dokonanych płatnościach. Pod kątem takiej inwigilacji rozwinięto specjalny podprogram MONEYROCKET, mający być częścią software'u OAKSTAR używanego do monitorowania sieci.

Z notatek ujawnionych przez Snowdena wynika, że na celowniku NSA byli – rzecz jasna – terroryści, środowiska przestępcze oraz narkokartele: kręgi, którym BTC zawdzięcza złą sławę. Jednak informacje te podważają jeden z największych atutów najbardziej pożądanej kryptowaluty – anonimowość. A to może odstraszyć od BTC (a zapewne również od stojącej za nim technologii blockchain) niemałą część inwestorów. – Tym samym presja na wzrost cen może się zmniejszyć na rzecz innych kryptowalut, podobnie jak ogólna dominacja bitcoina na rynku, która już na dobre może niebawem spaść poniżej 40 proc. – kwituje Grejner.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.