Znaleźli sposób na nadgodziny. Wyłączą urzędnikom prąd o określonej godzinie

Seul rusza z programem walki z przesiadywaniem w pracy "po godzinach".
Seul rusza z programem walki z przesiadywaniem w pracy "po godzinach". Fot. 123rf.com
Władze Seulu postanowiły skończyć z przesiadywaniem urzędników po godzinach pracy. Na początek, w najbliższy piątek o godzinie 20 odetną dopływ prądu do komputerów w biurach. Jak zapewniają Koreańczycy ma to położyć kres „kulturze pracy w nadgodzinach”.

Korea Południowa słynie z nadgodzin: przeciętny pracownik wysiaduje tu w biurze przez 2739 godzin rocznie – około 1000 godzin więcej niż w innych państwach rozwiniętych. Jak donosi BBC, Seul ma zamiar walczyć z nadgodzinami, jak z uzależnieniem – stopniując, nomen omen, napięcie.

Program walki z nadgodzinami ma ruszyć 30 marca i być wdrażany w trzech fazach. Od kwietnia komputery będą wyłączane o godzinie 19.30 w drugi i czwarty piątek miesiąca. Od maja w każdy piątek prąd przestanie płynąć o godzinie 19.

O ironio, projekt nie spodobał się urzędnikom. Ponad 67 proc. pracowników rządowych poprosiło o zastosowanie w ich przypadku wyłączenia z programu. Może się jednak okazać, że w ten sposób złamią prawo: kilka tygodni temu parlament południowokoreański przeforsował przepisy redukujące maksymalną dopuszczalną liczbę godzin prac w tygodniu z 68 do 52.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.