Już wiadomo, na ile będzie mógł sobie pozwolić szef. Wyciekł projekt przepisów dotyczących monitorowania pracy

Monitoring może nie może służyć do kontrolowania wykonywania pracy - zapisano w projekcie nowego kodeksu pracy.
Monitoring może nie może służyć do kontrolowania wykonywania pracy - zapisano w projekcie nowego kodeksu pracy. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Portal Niebezpiecznik.pl opublikował szczegóły nowego kodeksu pracy oraz projektu kodeksu zbiorowego prawa pracy, dotyczące m.in. kontroli i przetwarzania danych pracowników. W pewnej mierze rozwiewają one obawy o nieustanną inwigilację tego, jak pracujemy.

W rozdziale drugim kodeksu znajdują się zapisy dotyczące „danych osobowych i kontroli”, a więc zagadnień najbardziej drażliwych dla internautów. Z pozoru brzmi to groźnie: „pracodawca może kontrolować wykonywanie pracy przez pracownika przy użyciu środków technicznych, z wyłączeniem środków, o stosowaniu których pracodawca nie poinformował pracownika” – piszą ustawodawcy.

Ale środki te będą mogły służyć „dla zapewnienia bezpieczeństwa osób lub ochrony mienia lub kontroli jakości produkcji lub wykonywanych usług lub zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę”. Ustawodawca twardo zapowiada, że „monitoring wizyjny nie może stanowić środka kontroli wykonywania pracy przez pracownika”. Z monitoringu mają być też wyłączone pomieszczenia socjalne, zwłaszcza „higieniczno-sanitarne”, szatnie i stołówki.

Niebezpiecznik.pl zżyma się jednak na inny zapis – dane zdobyte poprzez monitoring będą przechowywane „przez okres niezbędny do realizacji celów”, w praktyce niebywale trudny do zdefiniowania. A o monitoringu pracodawca będzie mógł poinformować już po podpisaniu umowy, choć „nie później niż 14 dni przed jego uruchomieniem”.


W Polsce brakowało do tej pory przepisów regulujących monitoring wizyjny – podkreśla portal. – To interesujące, że kodeks pracy może być pierwszą ustawą, która jakkolwiek reguluje monitoring wizyjny – czytamy. Do tego kodeks skupia się na „wizji”, a pomija nagrywanie dźwięku lub oprogramowanie szpiegujące, czy kontrolę korespondencji elektronicznej.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.