Legenda polskiej gospodarki idzie pod młotek. Może trafić w ręce zagranicznego nabywcy

Fabryka firmy Solaris.
Fabryka firmy Solaris. Fot. Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta
Solaris – legendarny producent autobusów z Bolechowa pod Poznaniem – zmieni właściciela. Zgodnie z informacjami „Dziennika Gazety Prawnej” Solange i Krzysztof Olszewscy szukają nabywcy na 100 proc. udziałów w firmie.


– Udało nam się potwierdzić tę informację w czterech niezależnych źródłach – podkreśla „DGP”. – Spodziewam się, że decyzja o tym, czy Solaris zmieni właściciela, zapadnie na przełomie maja i czerwca. Chyba, że któryś oferent będzie bardzo zdeterminowany, wówczas transakcja może zamknąć się szybciej – miał mówić gazecie jeden z jej informatorów.

Istnieje już lista siedmiu podmiotów prowadzących due diligence, a po tym etapie mają zostać złożone konkretne oferty. Na liście są „inwestorzy branżowi, fundusze private equity oraz Polski Fundusz Rozwoju”. Zdaniem informatorów „DGP”, wybór niemieckiej firmy Goetzpartners jako doradcy przy transakcji może wskazywać, że preferowanym nabywcą może być firma zza Odry, ale na liście prawdopodobnie nie ma żadnej niemieckiej firmy – są za to gracze z Turcji i Chin.

Idealny moment na sprzedaż
Jak podkreśla gazeta, moment na sprzedaż jest idealny: firma pobiła rekord sprzedaży (1397 pojazdów w 2017 roku, z tego 70 proc. na rynki zagraniczne) i przychodów (1,85 mld zł), ma nowoczesną infrastrukturę i doskonałą renomę na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Zamówienia na 2018 r. obejmują 1400 autobusów i trolejbusów. W swoim segmencie należy niewątpliwie do liderów.


– Co ciekawe, najprawdopodobniej najpoważniejsi konkurenci Solarisa z Niemiec, czyli Mercedes i Man, nie są zaangażowani w proces sprzedaży – podkreśla jeden z rozmówców dziennika. – To pewnie jest jakaś szansa, że nawet zmiana właściciela nie spowoduje, że marka zniknie z rynku – dorzuca. Z kolei szansą na pozostanie w polskich rękach jest udział w postępowaniu Polskiego Funduszu Rozwoju, ale ten nie odkrywa kart w sprawie swoich planów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę