Po uszczelnianiu VAT-u rząd bierze się za kolejny podatek. Męczy się jednak ze stworzeniem superurzędu

Po Vacie, rząd zabrał się za szukanie dodatkowych pieniędzy z CIT-u
Po Vacie, rząd zabrał się za szukanie dodatkowych pieniędzy z CIT-u Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Ministerstwo Finansów boryka się ze utworzeniem nowego superurzędu, który miałby się zająć podatnikami CIT. Inauguracja jego prac była jednak przenoszona już dwukrotnie i wciąż nie wiadomo, kiedy ostatecznie wystartuje.

Na początku roku podczas szczytu w Davos premier Mateusz Morawiecki pochwalił się sukcesem w uszczelnianiu VAT-u. Jak wyliczył, w 2017 roku dało to budżetowi państwa dodatkowe dwadzieścia kilka miliardów złotych. I choć eksperci podeszli do tych obliczeń mocno sceptycznie, to jednak potwierdzili, że rządowi udało się ściągnąć od przedsiębiorców od kilku do kilkunastu miliardów złotych więcej.

Teraz Ministerstwo Finansów postawiło sobie kolejny cel – uszczelnienie CIT-u. Problem w tym, że specurząd, który miał być odpowiedzialny za obsługę największych podatników jeszcze nie powstał. Pierwotna data uruchomienia Centrum Obsługi Kluczowych Podmiotów to 1 stycznia 2018 roku. Potem resort wyznaczył kolejny, nieco przekorny termin – 1 kwietnia. Teraz ministerstwo przezornie nie wyznacza już kolejnych dat, co jednak nie oznacza, że zarzuciło pomysł stworzenia COKP – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Za te opóźnienia zostało konsekwencje poniósł już dyrektor departamentu kluczowych podmiotów Józef Aleszczyk i jego zastępca Izabela Wieczorkowska, którzy zostali odwołani.

Co to jest COKP?
Według założeń urząd ma początkowo obsługiwać około 600 najbogatszym firmom (docelowo nawet 3 tys.) i przynieść do budżetu dodatkowe 1,3 mld złotych. W jaki sposób? Np. sprawdzając, czy firmy nie zapędzają się zanadto w swoich zapędach do „optymalizacji”. W COKP mieli zostać zatrudnieni specjaliści z wiedzą na temat prawa podatkowego, zasad rachunkowości i znajomością branży.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.