Spragnieni niedzielnych zakupów? Studenci wpadli na pomysł, jak wykiwać ustawę

Od momentu wejścia w życie przepisów o zakazie handlu w niedziele, znalezienie otwartego sklepu w ostatni dniu tygodnia bywa mocno kłopotliwe. Ten problem postanowiło rozwiązać kilku studentów z Opola i Wrocławia.
Od momentu wejścia w życie przepisów o zakazie handlu w niedziele, znalezienie otwartego sklepu w ostatni dniu tygodnia bywa mocno kłopotliwe. Ten problem postanowiło rozwiązać kilku studentów z Opola i Wrocławia. zrzut ekranu "Teleexpress" TVP1
Od momentu wejścia w życie przepisów o zakazie handlu w niedziele, znalezienie otwartego sklepu w ostatni dniu tygodnia bywa mocno kłopotliwe. Ten problem postanowiło rozwiązać kilku studentów z Opola i Wrocławia.

Gdy zakaz handlu w niedziele wchodził w życie, jego zwolennicy ironizowali, że przez zamknięcie sklepów na 2-3 dni w miesiącu nikomu w Polsce nie grozi śmierć głodowa. Praktyka pokazuje jednak, że wielu naszym rodakom nowe regulacje mocno dają się we znaki. Widać to chociażby po stacjach benzynowych. Na niektórych z nich, by zapłacić za benzynę, trzeba najpierw odstać swoje w kilkunastoosobowej kolejce. A większość klientów to konsumenci, którzy tankowaniem wcale nie są zainteresowani, przychodzą za to po bułki i serek na śniadanie.

Udanie się na stację bywa jednak dość czasochłonnym rozwiązaniem – nie każdy ma taką pod nosem. Z drugiej strony, szukanie sklepów, w których za ladą staną tego dnia właściciele, również może skazać przechodnia na długi spacer. I tu właśnie pojawia się aplikacja stworzona przez trzech studentów Politechniki Opolskiej – Piotra Wichera, Pawła Walnika i Adama Panczocha oraz Wojciecha Fedczuka z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Gdzie zrobić zakupy w niedziele?
Polacy na podstawie bezpośredniego kontaktu z właścicielami sklepów i dzięki pomocy znajomych stworzyli bazę ponad 1200 otwartych punktów handlowych na terenie całej Polski. Aplikacja "Niedziele Zakupy" jest bezpłatna, jak na razie dostępna jest jednak tylko w Google Play na telefony z systemem Android. Wersja na iOS jest jeszcze w przygotowaniu.

Wejście w życie nowych przepisów wyraźnie pobudziło kreatywność Polaków. Wcześniej inną aplikację - przypominającą o dniach, w których zakupów w większości sklepów nie zrobimy -przygotowali twórcy "Szop Precz". Na zakazie handlu wygrała również platforma szopi.pl, która dostarcza zakupy z największych sieci handlowych w Polsce. Wszystko dzięki temu, że ustawa nie zakazuje sprzedaży drogą on-line, a następnie dostarczenia zakupów pod adres wskazany przez klienta.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.