Pierwsze lokale z programu Mieszkanie Plus gotowe. Ale za tak absurdalne pieniądze nikt nie będzie chciał tam mieszkać

Premier Mateusz Morawiecki jako wicepremier w gabinecie Beaty Szydło był jednym z kluczowych promotorów programu Mieszkanie Plus.
Premier Mateusz Morawiecki jako wicepremier w gabinecie Beaty Szydło był jednym z kluczowych promotorów programu Mieszkanie Plus. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jeżeli w przyszłym tygodniu zapadną stosowne decyzje, w ciągu dwóch tygodni klucze do mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus będą do odebrania. Problem w tym, że stawki, jakie wcześniej proponowano najemcom, są absurdalne.

– 17 kwietnia prawdopodobnie będziemy mieli pozwolenie na użytkowanie mieszkań – zapowiada prezes TBS w Jarocinie, Jerzy Wolski. – Mam nadzieję, że 18 kwietnia pozwolenie na użytkowanie się uprawomocni i od 24 kwietnia zaczniemy wręczać mieszkańcom klucze do mieszkań – dodaje.

Realizowana w trzech miejscach w Jarocinie inwestycja ma być pierwszym projektem z programu Mieszkanie Plus, który zostanie sfinalizowany. Łącznie w Jarocinie ma powstać 258 mieszkań.

Mieszkanie Plus: ile kosztuje wynajem?
Problem w tym, że – zgodnie ze stawkami, jakie w lutym ustanowiono dla mieszkań dostępnych w ramach programu Mieszkanie Plus – opłaty za wynajem będą absurdalnie wysokie. Jak wyliczono wówczas, za lokal o powierzchni 30 metrów kwadratowych opłaty sięgałyby 800 złotych, zaś na lokal o powierzchni 55 metrów kw. – 1300 złotych. To niewiele mniej niż płaci się „z wolnej reki” za wynajem mieszkania w największych polskich metropoliach.

Zresztą wystarczy rzut oka na serwisy z ogłoszeniami o nieruchomościach. Na portalu OLX znajdujemy choćby mieszkanie typu apartament, z ogródkiem i miejscem parkingowym w świeżo wybudowanym budynku, o powierzchni 49 m kw. Cena za miesięczny wynajem została w ogłoszeniu ustalona na 999 złotych – trzysta złotych mniej niż za zaledwie sześć metrów większe mieszkanie z rządowego programu. 43 metry w bloku w centrum Jarocina to wydatek rzędu 950 złotych (plus opłaty). 60 metrów na jednym z osiedli nieco dalej od centrum miasta – 870 złotych. Innymi słowy, Mieszkanie Plus to może idea nośna i szlachetna, ale biednemu wciąż wiatr w oczy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.