Jedna głowa co 20 dni. Rząd kosi prezesów państwowych firm w rekordowym tempie

Piotr Gliński wicepremier i minister kultury, Wojciech Jasiński - odwołany niedawno prezes Orlen, Orlgierd Cieślik prezes Totalizatora Sportowego.
Piotr Gliński wicepremier i minister kultury, Wojciech Jasiński - odwołany niedawno prezes Orlen, Orlgierd Cieślik prezes Totalizatora Sportowego. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Co 20 dni (średnio) zmienia się prezes państwowej firmy – doliczył się dziennik „Puls Biznesu”. Choć proces ma swoje górki i dołki, średnia jest rekordowa: takiej karuzeli kadrowej w państwowych molochach jeszcze nie było.

Od połowy listopada 2015 roku – kiedy to doszło do pierwszej dymisji prezesa państwowej firmy pod rządami Prawa i Sprawiedliwości – aż do chwili obecnej stanowiska w państwowych firmach straciło 50 osób. Gazeta porównuje tę statystykę do okresu rządów koalicji PO-PSL oraz pierwszych rządów PiS – i dochodzi do wniosku, że tempo jest rekordowe. W czasie pierwszych rządów partii Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2005-2007, prezesów odwoływano średnio raz na 24 dni. Tymczasem w ciągu ośmiu lat rządów PO-PSL odwołano w sumie 51 menedżerów, co można przeliczyć na 57-dniowe przerwy między jedną a drugą dymisją.

Eksperci krytykują te obyczaje z perspektywy ładu korporacyjnego. – Za czasów PO-PSL nierzadko zdarzały się sytuacje nie do pogodzenia z zasadami ładu korporacyjnego, ale obecny rząd ład korporacyjny ma za nic. Jego pakiet akcji to często około 30 proc., a zachowuje się, jakby miał 300 – komentował Andrzej S. Nartowski, specjalista z dziedziny ładu korporacyjnego.

Zmiany przychodzą falami. Pierwsza nadeszła tuż po wygranych wyborach i można ją w skrócie określić jako wymianę nominatów poprzedniej władzy. Teraz, po rekonstrukcji rządu przyszedł czas na następną dużą falę. Tym niemniej w okresie pomiędzy tym wzmożeniem zmiany w zarządach również się zdarzały. Z biznesowego punktu widzenia może to oznaczać brak długoterminowej strategii oraz stratę czasu – w końcu każdy nowy menedżer musi poznać swoją firmę. A gdy weźmie się pod uwagę, że między październikiem 2015 a styczniem 2018 r. stanowiska straciło w sumie 2542 osób z władz poszczególnych spółek, skala zmian staje się jeszcze bardziej uderzająca.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.