Nawet 10 mln „do wzięcia” w konkursie. Łącznie przeznaczą 200 milionów złotych na innowacje

200 milionów złotych przeznaczyło NCBR w konkursie "Projekty aplikacyjne"
200 milionów złotych przeznaczyło NCBR w konkursie "Projekty aplikacyjne" Fot. Przemyslaw Skrzydło / Agencja Gazeta
Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs i przeznaczyło łącznie 200 mln złotych na wsparcie dla naukowców i przedsiębiorców. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Celem konkursu "Projekty aplikacyjne" ogłoszonego przez NCBR jest wsparcie pracy, która daje szansę na stworzenie całkiem nowej lub znaczną poprawę jednej z dotychczas znanych nam technologii. Ze względu na to, że regulamin konkursu nie wskazuje żadnej konkretnej gałęzi badań, o dofinansowanie mogą się starać przedstawiciele różnych branż. Warunkiem, który wszyscy chętni do udziału w konkursie będą musieli spełnić, jest zgodność projektu z tzw. Krajową Inteligentną Specjalizacją, informuje PAP.

Łączny budżet przeznaczony na nagrody wynosi 200 mln zł. Jest jeden dodatkowy warunek: projekty muszą być realizowane poza województwem mazowieckim. Nabór wniosków będzie trwał od 16 maja do 16 lipca 2018. Każdy biorący udział w konkursie ma szansę na uzyskanie dofinansowania w przedziale 2-10 mln złotych.

Naukowcy, wracajcie do Polski
To nie pierwszy w tym roku program, który ma za zadanie wspomóc polską innowacyjność i zachęcić do prowadzenia prac badawczych w kraju. W marcu tego roku wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin ogłosił powstanie programu Polskie Powroty. Tam chodziło jednak o wyłożenie pieniędzy na pensje naukowców i dofinansowanie do kosztów związanych z utworzeniem własnego zespołu badawczego.


Pieniądze od NCBR
Na początku tego roku NCBR dofinansował polską branżę gier wideo. Do producentów trafiło ponad 200 mln zł. Pieniądze dostał nie tylko największy gigant branży, czyli CD Projekt Red, ale i mniejsze studia, które chcą wyróżnić się bardzo nietuzinkowymi projektami.

Niestety wątpliwości pojawiły się przy finansowaniu start-upów biorących udział w programie w programie BRIdge Alfa. NCBR tak skonstruował regulamin, że uzyskał prawo pierwokupu projektów biorących udział w konkursie. Wprawdzie wyceny miał dokonać niezależny rzeczoznawca, ale musiał on być wcześniej zaakceptowany przez centrum.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.