Amerykańska firma pozywa polski rząd. Grożą nam milionowe odszkodowania

Amerykańska firma występuje do sądu arbitrażowego przeciw Polsce.
Amerykańska firma występuje do sądu arbitrażowego przeciw Polsce. Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta
Invenergy rozpoczyna arbitraż przeciwko polskiemu rządowi. Amerykańska firma stawia zarzut, że ich wielomilionowe inwestycje nie były należycie chronione. To właśnie miała im gwarantować dwustronna umowa Warszawa-Waszyngton i prawo międzynarodowe.

Jak informuje portal Parkiet.com, wniosek o wszczęcie postępowania przed sądem międzynarodowym Invenergy wyśle między innymi do prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministrów: inwestycji i rozwoju (Jerzego Kwiecińskiego), energii (Krzysztofa Tchórzewskiego), infrastruktury i budownictwa (Andrzej Adamczyka). Pismo ma zostać doręczone we wtorek przed południem. Zgodnie z informacjami, które przedstawia portal, do arbitrażu dojdzie w Zurychu lub Genewie.

Straty w związku z inwestycją w Polsce
Powodem pozwu przeciwko Polsce mają być straty, które poniosło Invenergy w związku z budową w naszym kraju farm wiatrowych. Wszystkiemu ma być winna destabilizacja otoczenia regulacyjnego związanego z branżą energetyki odnawialnej. Chodzi tu między innymi o ustawę o inwestycjach w elektrownie wiatrowe i nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Polska miała też prowadzić celowe działania mające na celu wypowiedzenie umów lub uniknięcie zawartych w nich zobowiązań.

Ministerstwo Energii uważa, że podjęło już działania naprawcze. W związku z nimi w środę ma odbyć się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ma ona między innymi znosić niekorzystne zapisy wprowadzone w ustawie wiatrakowej.


Ministerstwo uważa również, że spór z Invenergy ma charakter biznesowy i w związku z tym nie chce się w niego angażować. Przyznaje też, że amerykańska firma jest jedną z kilku, które zdecydowały się na dochodzenie swoich roszczeń na drodze międzynarodowej.

Invenergy nie podaje do wiadomości kwot swoich roszczeń, ale jeden z reprezentujących firmę prawników wskazuje, że w podobnym sporze toczonym w Hiszpanii sięgały one kilkudziesięciu milionów euro. Jak informuje portal Puls Biznesu, kwota o którą będą walczyć Amerykanie to 700 mln dolarów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.