Z takim rozmachem w obchodzeniu zakazu handlu w niedziele na polskim rynku nie działała jeszcze chyba żadna sieć. Jak wynika z informacji wiadomoscihandlowych.pl Żabki staną się placówkami pocztowymi, dzięki czemu franczyzobiorcy będą mogli bez przeszkód otwierać swoje punkty w dni wolne od handlu. By ich do tego zachęcić sieć chce też zmienić system wynagrodzeń, dzięki któremu praca w wolne dni będzie dodatkowo premiowana.
Niektórzy franczyzobiorcy już od lat w KRS mają wpisany kod PKD 53.20.Z czyli „działalność pocztową i kurierską”. Żabka chce jednak zapewne wyeksponować ten fakt również na zewnątrz, by wytłumaczyć handel w wolne niedziele klientom i kontrolerom PIP. Placówki pocztowe to bowiem miejsca, których zakaz handlu nie dotyczy.
Jak sklepy omijają zakaz handlu
Jeszcze przed przegłosowaniem nowej ustawy pisaliśmy, że podobny zabieg można zastosować w przypadku piekarni. Wystarczyłoby, by sklep postawił sobie jedną półkę z chlebem, by móc legalnie sprzedawać resztę asortymentu. Ustawodawca w porę się jednak zorientował i załatał tę lukę wpisem o „przeważającej działalności”. Sęk w tym, że akurat placówek pocztowych ten zapis się nie tyczy, Żabka nie będzie musiała więc udowadniać, że klienci przychodzą do niej głównie po to, by odbierać polecone.
Żabki mogły być legalnie otwarte już wcześniej – działają bowiem na zasadzie franczyzy. Wymagało to jednak od właścicieli obsługi klienta przez cały dzień, a część z nich ma przecież pod opieką więcej niż jeden punkt sprzedaży. Teraz będą mogli inaczej rozpisać grafik i nakłonić do przyjścia swoich pracowników. By to ułatwić, Żabka miała przygotować nowy system wynagradzania. Za każdą niedzielę i święto sklep będzie dostawał dodatkowe 10 proc. od obrotu netto – nie mniej niż 350 zł. Sprzedaż musi być jednak prowadzona przez minimum 8 godzin między 10.00 a 21.00.
Co na to przedstawiciele sieci?. – Sklepy Żabka mogą działać w niedziele objęte ograniczeniami, ponieważ franczyzobiorcy korzystają z dopuszczonej przez Ustawę możliwości prowadzenia sprzedaży osobiście. To element wyrównywania szans drobnych przedsiębiorców w konkurencji z handlem wielkopowierzchniowym, który Ustawodawca postanowił zawrzeć w nowych przepisach. Niezależnie od tego, większość sklepów Żabka ma status placówki pocztowej w rozumieniu prawa, ze względu na umowy zawierane z operatorem pocztowym już od 2012 roku. Umowy te są związane ze świadczeniem usług pocztowych, między innymi realizowanych we współpracy z Pocztą Polską. O konsekwentnym rozwijaniu tych usług Żabka Polska informowała w minionych latach wielokrotnie. Możliwość skorzystania ze statusu placówki pocztowej dostępna jest dla każdego franczyzobiorcy Żabki, pod warunkiem dopełnienia obowiązku podpisania umowy. Zgodnie z obowiązującym prawem, w punktach sprzedaży o statusie placówki pocztowej, nie obowiązują ograniczenia dotyczące handlu w wybrane niedziele. – odpowiedziało INN:Poland biuro prasowe Żabki.