Naukowcy wiedzą już, kiedy możemy perfekcyjnie nauczyć się języka obcego. „Okienko” otwiera się tylko na kilka lat

Najlepszy wiek dla nauki języków: zacząć przed 10. rokiem życia i uczyć się jak najwięcej do 17-18. roku życia.
Najlepszy wiek dla nauki języków: zacząć przed 10. rokiem życia i uczyć się jak najwięcej do 17-18. roku życia. Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Jeżeli chcesz mówić po angielsku, czy w jakimkolwiek innym języku, jak native speaker, musisz zacząć naukę przed 10. rokiem życia – takie wnioski płyną z badań, których wyniki opublikowano na łamach magazynu „Cognition”. Czasu nie jest wiele: możliwości łatwego i komplementarnego przyswajania sobie języka obcego gwałtownie maleją po 17-18. roku życia.

Badanie opierało się na teście językowym, który sprawdzał znajomość gramatyki języka angielskiego. Test wypełniło w sumie aż 670 tysięcy osób, z czego dla 246 tysięcy angielski był językiem ojczystym – takim, który towarzyszył im w dzieciństwie i młodości jako jedyny. Naukowcy dopytywali uczestników o kilka szczegółów – między innymi, w jakim są wieku, jak długo uczyli się angielskiego i czy żyją w kraju, w którym językiem urzędowym jest angielski.

W teście uczestniczyli przede wszystkim dwudziesto- i trzydziestolatkowie, najmłodszy ankietowany miał 10 lat, a najstarszy dobiegał osiemdziesiątki. Poza osobami, dla których angielski był językiem otoczenia, największe grupy językowe stanowili Finowie, Rosjanie, Niemcy, Turcy i Węgrzy. Wspomniane wyżej wyniki testu zostały uzyskane w wyniku zastosowania algorytmu komputerowego, analizującego proces pozyskiwania kompetencji językowych.

– Możliwe, że mniej więcej w wieku 18 lat w mózgu dochodzi do zmian biologicznych – tłumaczy Josh Tenenbaum, profesor nauk kognitywnych z Massachusetts Institute of Technology i współautor badania. – Możliwe też, że zmiana ma charakter społeczny lub kulturowy. Wiek młodzieńczy w wielu społeczeństwach kończy się wraz z 18. rokiem życia. Potem wyprowadzasz się z domu, pracujesz na pełny etat lub zajmujesz się jakąś specjalizacją zawodową. To wszystko może wpływać na tempo przyswajania sobie jakiegokolwiek języka – kwituje.


Co jednak nie znaczy, że próby uczenia się języka w późniejszych latach są skazane na porażkę. Wszyscy możemy znać osoby, które świetnie nauczyły się jakiegoś języka obcego, będąc już dorosłymi. Naukowcy podkreślają jednak, że nauka w tym wieku wyklucza instynktowną „natywność” wyuczonej mowy. Choć i tu są wyjątki. – Takie przypadki są rzadkie, ale się zdarzają i są udokumentowane – przyznają badacze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.