Ten sprzęt komputerowy psuje się najczęściej. Czarna lista produktów i firm

Gdańska firma serwisująca sprzęt IT stworzyła własną "czarną listę" najbardziej awaryjnych urządzeń na rynku.
Gdańska firma serwisująca sprzęt IT stworzyła własną "czarną listę" najbardziej awaryjnych urządzeń na rynku. Fot. 123rf.com
Zamiast listy „najlepszych” rynkowych „hitów” o rekordowych „osiągach”, specjaliści z gdańskiego serwisu itvip.pl postanowili stworzyć „czarną listę” sprzętu komputerowego. Choć ich wybór można – i należy – uważać za subiektywny, to jest on jednak próbą przełożenia praktycznych doświadczeń firmy na rynek i zakupowe przyzwyczajenia Polaków.

Tanie laptopy
A jak wiadomo, na zakupy idziemy po to, żeby kupować taniej, a nie drożej. Tymczasem słowo „okazja” mogłoby być synonimem „pułapki”. – Okazyjnie kupione laptopy z OLX-owych ogłoszeń to serwisowy koszmar – uprzedzają eksperci itvip.pl.

– Najczęściej mają za sobą już kilka mniej lub bardziej udanych przygód w serwisie, zalanie, zwarcie naprawione „przez wujka”, podzespoły podmienione na gorsze niż te widniejące w specyfikacji, poklejone Poxipolem obudowy, układy graficzne wygrzewane w piekarniku – opisują.

Z kolei „gotowe zestawy z Allegro” to „komputery montowane z niesprzedanych, wadliwych, używanych i najtańszych komponentów”. Tylko liczby, np. w zestawach dla graczy, mają robić wrażenie.

Tablety z dyskontów
Kryterium taniości nie sprawdza się też w przupadku „tabletów z osiedlowych marketów i dyskontów, dodawanych jako gratis do umów”. – Moje ulubione urządzenia elektroniczne – pisze autor zestawienia. Najczęściej to hardware przestarzały już w chwili, gdy trafia w nasze ręce, przy okazji bez opcji oficjalnej aktualizacji.

– Ze względu na wybitnie krótki czas wsparcia przez producenta, jakakolwiek czynność serwisowa, poza wymianą wyłamanego gniazda USB, raczej nie jest możliwa i nie ma sensu – ostrzega serwis. Zresztą tablety nie są jedynym sprzętem o takiej specyfice – itvip.pl ostrzega też przed urządzeniami wielofunkcyjnymi w cenach rzędu 200-300 zł. – Równie dobrze można traktować je jako jednorazowe, gdyż w przypadku jakiejkolwiek awarii i zacięcia mamy sporą szansę, że sprzedawca/producent odmówi naprawy z uwagi na „niewłaściwe warunki użytkowania” czy „ingerencje cieczy” – przewiduje gdańska firma.


Najbardziej awaryjne produkty
Słabym punktem są też zamienniki zasilaczy do laptopów. Wystarczy zgubić lub zepsuć oryginalny zasilacz, by zetknąć się z tymi produktami – bowiem nie da się kupić „markowych” zasilaczy luzem, w handlu są ich odpowiedniki. – Nie posiadają szeregu zabezpieczeń, są tragiczne jakościowo i bardzo często w przypadku awarii „biorą ze sobą do grobu” całego laptopa – kwitują specjaliści.

Obrywa się też konkretnym producentom: przykładem może być producent dysków przenośnych Seagate. – Archetyp niskiej jakości – podsumowuje charakter tych produktów gdański serwis, choć przyznaje też, że na tę percepcję wpłynęła jakość dysków o pojemności 3TB, raczej dla profesjonalistów niż przeciętnego konsumenta. – W naszej serwisowej szafie, będącej cmentarzyskiem martwych nośników, króluje WD z serii Blue oraz HGST (Hitachi) – wylicza autor „czarnej listy”, dorzucają jednak przynajmniej dwie felerne serie Seagate, Expansion Portable i Backup Plus Slim.

W kategorii dysków SSD z kolei wybór specjalistów padł na firmę Goodram i serię C/CX. – Najbardziej zawodne nośniki tego typu, z jakimi miałem do czynienia, zaraz po owianej złą sławą serii OCZ Vertex – kwituje ekspert itvip.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.