"Kontrola nad Facebookiem jak dyktatura". Udziałowiec krytykuje Zuckerberga i wypisuje się z zabawy

Mark Zuckerberg, współzałożyciel i szef Facebooka. Został skrytykowany przez inwestora za sposób zarządzania i nazwany dyktatorem. Czy to się komuś podoba czy nie, Zuckerberg jest nieusuwalny
Mark Zuckerberg, współzałożyciel i szef Facebooka. Został skrytykowany przez inwestora za sposób zarządzania i nazwany dyktatorem. Czy to się komuś podoba czy nie, Zuckerberg jest nieusuwalny Fot. Flickr.com/ Anthony Quintano / CC BY 2.0
– Rynki kapitałowe są demokracją, ale to, jak Facebook jest zarządzany, demokracją nie jest – mówi dyrektor inwestycyjny CalSTRS, Christopher Ailman. – Kiedy Facebook zmienił swoją strukturę, aby przyjmować publiczne pieniądze, powinien także zmienić swoją strukturę w obszarze zarządzania.

CalSTRS posiada 650,4 mln dol. udziałów Facebooka. Niby wszystko fajnie, więc czemu Ailman zrównuje portal z ziemią, usuwa swoje facebookowe konto i deklaruje, że przez długi czas nie aktywuje go ponownie? Powodem rozgoryczenia dyrektora inwestycyjnego CalSTRS jest fakt, iż Mark Zuckerberg posiada większość praw głosów w firmie. Zatem ma władzę niemal absolutną.

Jak działa dyktatura Zuckerberga
Facebook działa na zasadzie udziałów „dual-class”, co oznacza, że niektóre akcje są uprzywilejowane. Te pierwsze zapewniają jeden głos za jeden udział i są dostępne dla wszystkich udziałowców, w tym CalSTRS. Jednak te drugie mają znacznie większą moc - na jeden udział przypada 10 głosów. Udziały klasy B są w całości kontrolowane przez Zuckerberga i wtajemniczone osoby z jego otoczenia. To sprawia, że szef Facebooka dzierży 60 proc. głosów, a więc nawet gdyby wszyscy udziałowcy skrzyknęli się przeciw niemu, i tak przeforsowałby swoją wolę.

Manager CalSTRS, Aeisha Mastagni, twierdzi, że Zuckerberg nie chce, aby zarząd rozwijał się wraz z resztą firmy, co sprawia, że amerykański sen o Facebooku zmierza ku dyktaturze, jak pisze "Financial Times". To nie pierwszy raz, kiedy rządy Zuckerberga zostały porównane do ustroju totalitarnego - Peter Sunde, założyciel popularnej Pirate Bay, powiedział, że Zuckerberg to dyktator największego państwa na świecie.


– Jedna osoba nie podejmie samych dobrych decyzji. – mówi Ailman w rozmowie z CNBC.com. – Jak chcesz używać pieniędzy innych ludzi, muszą mieć oni coś do powiedzenia w zakresie zarządzania biznesem, wyboru dyrektorów i kadry zarządzającej.

Mimo to CalSTRS nie zamierza zrezygnować z udziałów Facebooka. Zamiast tego liczy na rozpoczęcie rozmów na temat zmiany zarządzania w firmie. Ale nie jest z pewnością pierwszym, któremu obecny stan rzeczy nie odpowiada. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, w podobne tony uderzył OpenMic, wpływowa grupa inwestorów, która choć sama udziałów nie ma, wskazywała na negatywne efekty obecnego sposobu zarządzania Facebookiem.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.