Skóra starzeje się inaczej niż myślano. Powstaje nowa generacja kosmetyków

Nowa generacja kosmetyków będzie hamować starzenie się skóry, a następna - ma szansę odwracać proces.
Nowa generacja kosmetyków będzie hamować starzenie się skóry, a następna - ma szansę odwracać proces. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
To nie uszkodzenia DNA lecz utlenianie białek w komórkach jest odpowiedzialne za starzenie się m.in. skóry – twierdzą specjaliści ze Śródziemnomorskiego Instytutu Nauk o Życiu. Na podstawie ich badań ma powstać preparat mający przeciwdziałać starzeniu się skóry.

To swoista rewolucja. – My, biolodzy, zwykliśmy uważać, że jeśli komórka nie działa sprawnie, to musi to mieć koniecznie źródło w genach. Tymczasem nasze badania wskazują, że to nie same mutacje w DNA, ale utlenianie białek jest przyczyną starzenia się – mówi w rozmowie z PAP prof. Miroslav Radman, współzałożyciel Śródziemnomorskiego Instytutu Nauk o Życiu (MedILS) w Splicie.

Według niego w komórkach zachodzi proces karbonylacji, modyfikacji chemicznej białek wywołanej przez dobrze już znane nauce wolne rodniki. Ten proces – w przeciwieństwie do wielu uszkodzeń DNA – jest nieodwracalny. – Jedynym sposobem, by komórka pozbyła się białka karbonylowanego, jest zniszczenie go w całości i zastąpienie nowo zsyntetyzowanym białkiem – tłumaczył Radman. Gromadzenie się karbonylowanych białek (a przybywa ich w tempie wykładniczych) z kolei wpływa na zwiększenie się spontanicznych mutacji w DNA.

Z czasem, zwłaszcza w wieku 50-60 lat wychodzi też na jaw, że niektóre białka w organizmie danego człowieka są bardziej podatne na karbonylację niż inne. To z kolei skutkuje większą skłonnością do niektórych chorób, np. choroby parkinsona. – Jeżeli będziemy wiedzieć, która sekwencja DNA zwiększa ryzyko utleniania danego białka, to w przyszłości możliwe będzie prognozowanie predyspozycji do danej choroby już po przyjściu dziecka na świat. Gdy będzie to białko obecne w nerkach, to będzie zwiększać ryzyko choroby nerek. I podobnie w przypadku białek w innych narządach – opisuje to Radman.


Badacze z MedILS nawiązali współpracę ze specjalistami z firmy kosmetycznej NAOS. Razem współtworzą nowy preparat, który chroniłby białka w komórkach skóry przed niszczącym je procesem. Efektem tych prac jest np. białko odporne na działanie promieniowania UV lub gamma. Docelowo a powstać m.in. krem mający przeciwdziałać starzeniu się skóry oparty na super-odpornym białku bakteryjnym. Nowy kosmetyk może trafić do sprzedaży już za dwa lata i będzie miał przede wszystkim działanie profilaktyczne. Ale to dopiero początek: następnym krokiem mogą być już preparaty o działaniu odmładzającym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.