Skóra starzeje się inaczej niż myślano. Powstaje nowa generacja kosmetyków

Nowa generacja kosmetyków będzie hamować starzenie się skóry, a następna - ma szansę odwracać proces.
Nowa generacja kosmetyków będzie hamować starzenie się skóry, a następna - ma szansę odwracać proces. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
To nie uszkodzenia DNA lecz utlenianie białek w komórkach jest odpowiedzialne za starzenie się m.in. skóry – twierdzą specjaliści ze Śródziemnomorskiego Instytutu Nauk o Życiu. Na podstawie ich badań ma powstać preparat mający przeciwdziałać starzeniu się skóry.

To swoista rewolucja. – My, biolodzy, zwykliśmy uważać, że jeśli komórka nie działa sprawnie, to musi to mieć koniecznie źródło w genach. Tymczasem nasze badania wskazują, że to nie same mutacje w DNA, ale utlenianie białek jest przyczyną starzenia się – mówi w rozmowie z PAP prof. Miroslav Radman, współzałożyciel Śródziemnomorskiego Instytutu Nauk o Życiu (MedILS) w Splicie.

Według niego w komórkach zachodzi proces karbonylacji, modyfikacji chemicznej białek wywołanej przez dobrze już znane nauce wolne rodniki. Ten proces – w przeciwieństwie do wielu uszkodzeń DNA – jest nieodwracalny. – Jedynym sposobem, by komórka pozbyła się białka karbonylowanego, jest zniszczenie go w całości i zastąpienie nowo zsyntetyzowanym białkiem – tłumaczył Radman. Gromadzenie się karbonylowanych białek (a przybywa ich w tempie wykładniczych) z kolei wpływa na zwiększenie się spontanicznych mutacji w DNA.

Z czasem, zwłaszcza w wieku 50-60 lat wychodzi też na jaw, że niektóre białka w organizmie danego człowieka są bardziej podatne na karbonylację niż inne. To z kolei skutkuje większą skłonnością do niektórych chorób, np. choroby parkinsona. – Jeżeli będziemy wiedzieć, która sekwencja DNA zwiększa ryzyko utleniania danego białka, to w przyszłości możliwe będzie prognozowanie predyspozycji do danej choroby już po przyjściu dziecka na świat. Gdy będzie to białko obecne w nerkach, to będzie zwiększać ryzyko choroby nerek. I podobnie w przypadku białek w innych narządach – opisuje to Radman.


Badacze z MedILS nawiązali współpracę ze specjalistami z firmy kosmetycznej NAOS. Razem współtworzą nowy preparat, który chroniłby białka w komórkach skóry przed niszczącym je procesem. Efektem tych prac jest np. białko odporne na działanie promieniowania UV lub gamma. Docelowo a powstać m.in. krem mający przeciwdziałać starzeniu się skóry oparty na super-odpornym białku bakteryjnym. Nowy kosmetyk może trafić do sprzedaży już za dwa lata i będzie miał przede wszystkim działanie profilaktyczne. Ale to dopiero początek: następnym krokiem mogą być już preparaty o działaniu odmładzającym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.