Polacy nie chcą już jeździć do Anglii po pieniądze. Teraz mają nowego faworyta

Dokładnie rok temu Wielka Brytania była podstawowym celem emigracji zarobkowej Polaków
Dokładnie rok temu Wielka Brytania była podstawowym celem emigracji zarobkowej Polaków Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta
Dokładnie rok temu Wielka Brytania była podstawowym celem emigracji zarobkowej Polaków. Na skutek Brexitu i załamaniu kursu funta przez ten czas zmieniło się jednak wszystko.

Zmiana preferencji Polaków pokazana jest w raporcie Work Service „Migracje Zarobkowe Polaków VIII”. W kwietniu 2017 na Wyspy Brytyjskie wybierało się 19 proc. naszych rodaków (wśród tych, którzy emigrację w ogóle rozważali). Dzisiaj to zaledwie 6 proc. - To najniższy wynik od 4 lat - komentuje agencja.

Gdzie jeżdżą Polacy?
Na prowadzenie wyskoczyli dzięki temu Niemcy. Chętnych do pracy za naszą zachodnią granicą było aż 30 proc. respondentów, czyli 2-krotnie więcej niż przed rokiem. Zdaniem Macieja Wituckiego, prezesa Work Service, decyduje o tym, bliskość geograficzna i duże potrzeby miejscowego rynku pracy na nowych pracowników. Na niekorzyść Wyspiarzy świadczy natomiast spadający kurs funta. Rok temu oscylował on w granicach 4,9 zł, w ciągu ostatnich miesięcy zdarzało mu się jednak spadać poniżej poziomu 4,7 zł.

Wysokie miejsce na liście miejsc,w które chcą emigrować nasi rodacy zajmuje również Holandia - 15 proc. Od pewnego czasu coraz większym zainteresowaniem Polaków cieszą się również Czechy, w których do pracy nie jest zazwyczaj potrzebna znajomość niemieckiego ani angielskiego.


– Z jednej strony wyraźnie widać, że nasi zachodni sąsiedzi są dziś postrzegani jako duży i chłonny rynek pracy z setkami tysięcy ofert zatrudnienia. Z drugiej zaś, prace sezonowe w Holandii od lat kuszą polskich pracowników i ten kierunek jest wybierany głównie przed nadejściem okresu wakacyjnego. Biorąc pod uwagę oba te trendy, a także wpływ Brexitu na decyzje migracyjne, to można powiedzieć, że dziś na emigracji Polacy zdecydowanie bardziej wolą zarabiać w Euro niż Funtach – zauważył Maciej Witucki.

Obecnie na Wyspach Brytyjskich mieszka co trzeci polski emigrant. Osoby, które wyjechały do Niemiec stanowią natomiast ok. 20 proc. z rzeszy 2,5 mln Polaków na obczyźnie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.