Przedsiębiorcy punktują zakaz handlu w niedziele. Wysłali już ustawę do Trybunału Konstytucyjnego

Konfederacja Lewiatan wysłała do Trybunały Konstytucyjnego wniosek o kontrolę ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta
Konfederacja Lewiatan wysłała do Trybunały Konstytucyjnego wniosek o kontrolę ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta Waldemar Kompała/Agencja Gazeta
Konfederacja Lewiatan wysłała do Trybunały Konstytucyjnego wniosek o kontrolę ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Lista zarzutów wobec nowych przepisów jest bardzo długa.

Konfederacja Lewiatan chwali się, że skupia ponad 4100 firm i przeszło milion osób. Jej przedstawiciele mają wiele zastrzeżeń co do ostatecznego kształtu ustawy o handlu w niedziele.

Zarzuty Lewiatana
O co chodzi? Podstawowym zarzutem jest mnogość wątpliwości interpretacyjnych - informuje „Rzeczpospolita”. Zdaniem Lewiatana, podważają one zaufanie do państwa i prawa. Konfederacja ma również zastrzeżenia co do trybu wprowadzenia nowych przepisów – w szczególności bardzo krótkiego vacatio legis. Pracodawcy zwracają również uwagę, że ustawa dzieli pracowników na dwie grupy – objętych i nieobjętych zakazem. Zdaniem Konfederacji narusza to kilka konstytucyjnych zasad np. wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa i proporcjonalności.

– Efekt w postaci zapewnienia zatrudnionym w handlu wolnych niedziel można było osiągnąć w zupełnie inny sposób, niepowodujący takiej rewolucji na rynku – zauważa w rozmowie z dziennikiem dr Marcin Wujczyk, partner w kancelarii Baran, Książek, Bigaj & Wujczyk.

Problemy dotyczące interpretacji ustawy pojawiają się od momentu jej wprowadzenia. Z zapisanych w przepisach wyjątków starała się np. skorzystać Biedronka, otwierając swoje punkty na dworach kolejowych i autobusowych. Potem PIP uznała, że nie wszystkie z nich zostały otwarte legalnie.


Inny fortel zastosowała Żabka, która część swoich placówek przekształciła w oddziały pocztowe. Sieć tłumaczy, że decyzja została podjęta już wcześniej i nie ma związku z zakazem handlu. W odpowiedzi „Solidarność” zaapelowała o nowelizację ustawy tak, by „kolejną z tych furtek wykluczyć”.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.