Zakaz handlu w niedziele mogą czekać poprawki. „Solidarność” jest oburzona obchodzeniem przepisów

Bez względu na to, czy właściciele sklepów z sieci Żabka rzeczywiście będą otwierać w niedziele, "Solidarność" chce pozamykać wszystkie potencjalne furtki, pozwalające obejść przepisy o zakazie handlu.
Bez względu na to, czy właściciele sklepów z sieci Żabka rzeczywiście będą otwierać w niedziele, "Solidarność" chce pozamykać wszystkie potencjalne furtki, pozwalające obejść przepisy o zakazie handlu. Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Największy związek zawodowy w Polsce może chcieć zmiany ustawy o zakazie handlu – tak, by wyeliminować możliwości obchodzenia przepisów. To reakcja na doniesienia o tym, że sklepy sieci Żabka mogłyby być otwierane w niedziele jako „placówki pocztowe”.

W „Solidarności” zawrzało. – Prowadzimy analizę prawną i niewykluczone, że zaproponujemy odpowiednią nowelizację przepisów – oświadczył rzecznik związku, Marek Lewandowski. – Przypomnę, że ograniczenie handlu w niedziele ma przede wszystkim umożliwić odpoczynek, wolną niedzielę pracownikom handlu – dodał.

Sieć Żabka od dawna współpracuje z Pocztą Polską w zakresie świadczenia niektórych usług związanych z przesyłkami. Jednak w ostatnich dniach na sklepach Żabka pojawiły się informacje o tej współpracy, co zinterpretowano jako metaforyczne „otwarcie furtki” dla świadczenia usług (również handlowych, jak się można domyślać) w niedzielę. – To ewidentna, ordynarna próba obchodzenia prawa i wykorzystania ewentualnych luk w ustawie – ocenił Lewandowski. – Żabka jako sieć franczyzowa, jeżeli w poszczególnych sklepach za ladą staną właściciele, może prowadzić działalność handlową, ale jako całość w sposób absolutnie niedopuszczalny próbuje obejść to prawo – dorzucił.

Jak podkreślił, jeżeli z analiz prawnych będzie wynikać, że Żabka mogłaby zgodnie z przepisami ustawy otwierać sklepy w niedzielę – a za ladą mógłby stanąć ktoś poza właścicielem – „Solidarność” ma zamiar „bardzo szybko zaproponować nowelizację, aby kolejną z tych furtek wykluczyć”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.