Otwarte w niedziele Agencje Pocztowe to nie tylko Żabki. "Nie boję się" - mówi właściciel jednej z nich

Wszystkie Żabki będą oznakowane jako Agencje Pocztowe i jako takie będą wyłączone spod zakazu handlu w niedziele. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
W całym kraju usługi pocztowe prowadzi ponad 7 tysięcy placówek związanych z Pocztą Polską. To zarówno Urzędy Pocztowe, ich filie, a także agencje związane umową z Pocztą Polską. Wszystkie one mogą prowadzić sprzedaż w niedziele z zakazem handlu.

Szerokim echem odbiły się informacje o tym, że sieć Żabka planuje wszystkie swoje punkty oznaczyć naklejkami informującymi iż wewnątrz znajdują się Agencje Pocztowe. Ma to umożliwić sklepom sieci legalne prowadzenie sprzedaży we wszystkie niedziele objęte zakazem handlu.

Wynika to z zapisów ustawy z 10 stycznia 2018 r. „o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”. Poza wyjątkami objętymi w ustawie, do których należą między innymi stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, cukiernie, piekarnie, kawiarnie i restauracje, działalność mogą prowadzić zgodnie z artykułem 6. ustawy również placówki pocztowe.

Gdzie zrobić zakupy w niedzielę?
Poza kilkoma Biedronkami, w niedziele objęte zakazem handlu mogliśmy do tej pory również zrobić zakupy na stacjach benzynowych i we wszystkich sklepach, w których sprzedaż prowadzi bezpośrednio właściciel. Dotyczyło to również franczyzobiorców Żabka. Jednak nie oznaczało to, że wszystkie sklepy tej sieci będą prowadzić handel w każdą niedzielę. Wiąże się to z tym, że wielu franczyzobiorców prowadzi więcej niż jeden sklep (z informacji sieci wynika, że na około 5 tys. punktów jest tylko 3 tys. ajentów).

Teraz znalazł się sposób na obejście zakazu. Wszystkie Żabki zostaną oznaczone jako Agencje Pocztowe. Sieć powołuje się przy tm na umowę z Pocztą Polską. Sami przedstawiciele sieci wypowiadają się na ten temat dość oszczędnie.

– Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku. Umowy te zostały zawarte w związku z rozpoczęciem świadczenia wybranych usług pocztowych i były szeroko komunikowane wcześniej. Ostatnim przykładem jest poszerzenie współpracy z Pocztą Polską w ubiegłym roku – informowało portal wiadomoscihandlowe.pl biuro prasowe Żabki. Czytaj więcej


Jak to funkcjonuje w kraju?
O tym, jak bardzo popularne jest wykorzystywanie tego typu agencji by móc prowadzić jednocześnie handel we wszystkie niedziele postanowiliśmy przekonać się sami. Korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie Poczty Polskiej dowiedzieliśmy się, że tego typu placówek, działających w sklepach spożywczych, przemysłowych, czy drogeriach w całym kraju jest całkiem sporo. Jednak znaleźliśmy tylko 10 tego typu placówek czynnych w niedziele. Mało tego, aż osiem z nich swoje podwoje otwiera jedynie w niedziele handlowe. Zaś zaledwie dwie działają również w niedziele objęte zakazem handlu.


Skontaktowaliśmy się z właścicielem jednej z nich działającej w Gostyninie w województwie Mazowieckim. Podczas rozmowy z panem Sławomirem Majewskim dowiedzieliśmy się, że otwarcie Agencji Pocztowej nie wiązało się z potrzebą obejścia zakazu handlu, ponieważ działa ona w jego sklepie już od około 10 lat. Jak powiedział właściciel w rozmowie z INN:Poland uruchomienie takiej placówki wcale nie jest łatwe ponieważ wymaga wypełnienia szeregu procedur i wymogów stawianych przez Pocztę Polską.

Jak sam przyznaje prowadzenie agencji przyczyniło się do zwiększenia ruchu w sklepie w niedziele objęte zakazem handlu. Zapytany, czy nie obawia się teraz konkurencji ze strony Żabek, odparł że nie specjalnie, ponieważ w jego okolicy nie ma zbyt wielu sklepów tej sieci, a te które są, zlokalizowane są w innej części miasta.

Poczta Polska nie korzysta z przewagi
Ustawa w obecnym kształcie dawała od samego początku przewagę Poczcie Polskiej, która mogła legalnie prowadzić sprzedaż w dni objęte zakazem handlu. Jednak instytucja, która na terenie całego kraju posiada około 7,5 tysiąca placówek nie skorzystała do tej pory na zakazie handlu w niedziele. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznik Poczty Polskiej, Justyny Siwek, spółka rozważała, czy nie zwiększyć ilości placówek czynnych w niedziele, jednak do tej pory nie wykonała takiego ruchu.

Rzecznik informowała nas także, że Poczta Polska brała pod uwagę również możliwość otwierania swoich placówek znajdujących się na terenie centrów handlowych w niedziele objęte zakazem. Decyzja miała być jednak uzależniona od liczby klientów, którzy zdecydują się na zakupy w galeriach w takie dni.

- Otwieranie placówki pocztowej w niedzielę musi być opłacalne biznesowo i odpowiadać na potrzeby klientów, będziemy więc podejmować decyzje odnośnie ich dalszego funkcjonowania – czytaliśmy w informacji od rzecznik.


Wiemy jednak, że handel w te dni w galeriach nie idzie tak dobrze jak wielu mogło się spodziewać. Nie wiadomo, czy wynika to jedynie z obowiązującego zakazu, czy również z tego, że krótko po jego wprowadzeniu pogoda poprawiła się na tyle, że ludzie zamiast odwiedzin w pustych centrach handlowych wybrali spacery po parkach. Dość jednak, że właściciele punktów gastronomicznych, kin i siłowni działających w tych obiektach odnotowali znaczne spadki ilości klientów.

Stanowisko Poczty Polskiej
W związku z publikacjami dotyczącymi otwarcia sklepów sieci Żabka w niedziele wolne od handlu, redakcja INN:Poland otrzymała pisemne stanowisko Poczty Polskiej, w którym spółka wyjaśnia zasady współpracy ze siecią Żabka. Wynika z niego, że umowa Poczty Polskiej o współpracy z Żabką, nie ma cech umowy agencyjnej.

W nawiązaniu do medialnych doniesień, wyjaśniamy, że wykorzystanie zapisów w prawie dotyczącym wyłączenia z zakazu handlu w niedzielę działalności związanej ze świadczeniem usług pocztowych, to autonomiczna decyzja Zarządu Żabka Polska S.A.

Sklepy naszego partnera w obszarze e-commerce nie są placówkami pocztowymi Poczty Polskiej S.A. w rozumieniu Ustawy Prawo Pocztowe. Niemniej obecny stan prawny nie wyklucza możliwości posiadania statusu placówki pocztowej przez sklepy Żabka innego operatora pocztowego lub sytuacji gdy Żabka jako Spółka jest zarejestrowanym operatorem pocztowym. Informacji w tym zakresie może udzielić podmiot: Żabka Polska S.A. wskazując czy jest zarejestrowanym operatorem pocztowym lub czy ma podpisaną umowę agencyjną z innym operatorem pocztowym. Zgodnie ze stanem faktycznym, sklepy Żabka mają podpisaną umowę z firmą Point Pack.pl S.A., która tworzy sieć punktów nadania i odbioru przesyłek, które są zlokalizowane w sklepach Żabka i Freshmarket.

Pragniemy podkreślić, że umowa Poczty Polskiej o współpracy z Żabką nie ma cech umowy agencyjnej (pośredniczenie przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie / albo do zawierania umów w imieniu Poczty Polskiej), gdyż w zewnętrznych punktach odbioru dochodzi jedynie do wydania przesyłek (ostatnia faza realizacji usługi, na którą to usługę umowę zawarł nadawca). Tym samym nie dochodzi do zawierania umów na rzecz lub w imieniu Poczty Polskiej – stąd też nie powinno być nawet domniemania, że sklepy Żabka funkcjonują w obszarze agencyjnym Poczty Polskiej.

Dotychczasowa współpraca w obszarze odbiorów przesyłek kurierskich w sieci sklepów Żabka wskazuje, że znikomy procent paczek nadawanych Pocztą Polską odbierany jest przez klientów w niedzielę.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.