
Gdzie zrobić zakupy w niedzielę?
Poza kilkoma Biedronkami, w niedziele objęte zakazem handlu mogliśmy do tej pory również zrobić zakupy na stacjach benzynowych i we wszystkich sklepach, w których sprzedaż prowadzi bezpośrednio właściciel. Dotyczyło to również franczyzobiorców Żabka. Jednak nie oznaczało to, że wszystkie sklepy tej sieci będą prowadzić handel w każdą niedzielę. Wiąże się to z tym, że wielu franczyzobiorców prowadzi więcej niż jeden sklep (z informacji sieci wynika, że na około 5 tys. punktów jest tylko 3 tys. ajentów).
– Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku. Umowy te zostały zawarte w związku z rozpoczęciem świadczenia wybranych usług pocztowych i były szeroko komunikowane wcześniej. Ostatnim przykładem jest poszerzenie współpracy z Pocztą Polską w ubiegłym roku – informowało portal wiadomoscihandlowe.pl biuro prasowe Żabki. Czytaj więcej
Jak to funkcjonuje w kraju?
O tym, jak bardzo popularne jest wykorzystywanie tego typu agencji by móc prowadzić jednocześnie handel we wszystkie niedziele postanowiliśmy przekonać się sami. Korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie Poczty Polskiej dowiedzieliśmy się, że tego typu placówek, działających w sklepach spożywczych, przemysłowych, czy drogeriach w całym kraju jest całkiem sporo. Jednak znaleźliśmy tylko 10 tego typu placówek czynnych w niedziele. Mało tego, aż osiem z nich swoje podwoje otwiera jedynie w niedziele handlowe. Zaś zaledwie dwie działają również w niedziele objęte zakazem handlu.
Poczta Polska nie korzysta z przewagi
Ustawa w obecnym kształcie dawała od samego początku przewagę Poczcie Polskiej, która mogła legalnie prowadzić sprzedaż w dni objęte zakazem handlu. Jednak instytucja, która na terenie całego kraju posiada około 7,5 tysiąca placówek nie skorzystała do tej pory na zakazie handlu w niedziele. Jak dowiedzieliśmy się od rzecznik Poczty Polskiej, Justyny Siwek, spółka rozważała, czy nie zwiększyć ilości placówek czynnych w niedziele, jednak do tej pory nie wykonała takiego ruchu.
- Otwieranie placówki pocztowej w niedzielę musi być opłacalne biznesowo i odpowiadać na potrzeby klientów, będziemy więc podejmować decyzje odnośnie ich dalszego funkcjonowania – czytaliśmy w informacji od rzecznik.
Wiemy jednak, że handel w te dni w galeriach nie idzie tak dobrze jak wielu mogło się spodziewać. Nie wiadomo, czy wynika to jedynie z obowiązującego zakazu, czy również z tego, że krótko po jego wprowadzeniu pogoda poprawiła się na tyle, że ludzie zamiast odwiedzin w pustych centrach handlowych wybrali spacery po parkach. Dość jednak, że właściciele punktów gastronomicznych, kin i siłowni działających w tych obiektach odnotowali znaczne spadki ilości klientów.
W związku z publikacjami dotyczącymi otwarcia sklepów sieci Żabka w niedziele wolne od handlu, redakcja INN:Poland otrzymała pisemne stanowisko Poczty Polskiej, w którym spółka wyjaśnia zasady współpracy ze siecią Żabka. Wynika z niego, że umowa Poczty Polskiej o współpracy z Żabką, nie ma cech umowy agencyjnej.
W nawiązaniu do medialnych doniesień, wyjaśniamy, że wykorzystanie zapisów w prawie dotyczącym wyłączenia z zakazu handlu w niedzielę działalności związanej ze świadczeniem usług pocztowych, to autonomiczna decyzja Zarządu Żabka Polska S.A.
Sklepy naszego partnera w obszarze e-commerce nie są placówkami pocztowymi Poczty Polskiej S.A. w rozumieniu Ustawy Prawo Pocztowe. Niemniej obecny stan prawny nie wyklucza możliwości posiadania statusu placówki pocztowej przez sklepy Żabka innego operatora pocztowego lub sytuacji gdy Żabka jako Spółka jest zarejestrowanym operatorem pocztowym. Informacji w tym zakresie może udzielić podmiot: Żabka Polska S.A. wskazując czy jest zarejestrowanym operatorem pocztowym lub czy ma podpisaną umowę agencyjną z innym operatorem pocztowym. Zgodnie ze stanem faktycznym, sklepy Żabka mają podpisaną umowę z firmą Point Pack.pl S.A., która tworzy sieć punktów nadania i odbioru przesyłek, które są zlokalizowane w sklepach Żabka i Freshmarket.
Pragniemy podkreślić, że umowa Poczty Polskiej o współpracy z Żabką nie ma cech umowy agencyjnej (pośredniczenie przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie / albo do zawierania umów w imieniu Poczty Polskiej), gdyż w zewnętrznych punktach odbioru dochodzi jedynie do wydania przesyłek (ostatnia faza realizacji usługi, na którą to usługę umowę zawarł nadawca). Tym samym nie dochodzi do zawierania umów na rzecz lub w imieniu Poczty Polskiej – stąd też nie powinno być nawet domniemania, że sklepy Żabka funkcjonują w obszarze agencyjnym Poczty Polskiej.
Dotychczasowa współpraca w obszarze odbiorów przesyłek kurierskich w sieci sklepów Żabka wskazuje, że znikomy procent paczek nadawanych Pocztą Polską odbierany jest przez klientów w niedzielę.