Zmiana limitu płatności zbliżeniowych. Ponad dziesięć lat po wejściu na polski rynek płatności zbliżeniowych oraz ustanowieniu limitu wysokości płatności kartą bez konieczności wprowadzania PIN na 50 złotych – branża doczekała się przełomu. Firma Mastercard dostała od Narodowego Banku Polskiego zielone światło na podwyższenie tego limitu do 100 złotych.
O decyzji NBP poinformował sam Mastercard, choć z zastrzeżeniem, że to ułatwienie w codziennych zakupach zapewne nie nastąpi wcześniej, jak w II kwartale przyszłego roku. Z nowego, podwyższonego limitu korzystać będą posiadacze kart Mastercard lub Maestro – choć zapewne nie trzeba będzie długo czekać na analogiczne decyzje dla konkurencji.
Płatności zbliżeniowe do 100 zł
O tego typu zmianę branża zabiegała już od dłuższego czasu. W strefie euro limit płatności zbliżeniowych bez PIN to 20 euro (niemal 90 zł), w Wielkiej Brytanii – 30 funtów (ponad 140 złotych). Polska pod tym względem wyraźnie odstawała od europejskiej średniej.
Wiele się jednak w Polsce zmieniło, zwłaszcza w ostatnich latach. Karty zbliżeniowe upowszechniły się dosyć szybko, a wygoda korzystania z nich najwyraźniej przewyższyła obawy. W ubiegłym roku po raz pierwszy średnia wysokość operacji dokonywanych kartą zbliżeniową przekroczyła 50 zł, co mogło być koronnym argumentem w negocjacjach z NBP. Z badań wynika, że dwie trzecie posiadaczy takich kart chciałoby się móc posługiwać nimi bez użycia PIN przy transakcjach na takie kwoty.
Polacy po prostu oswoili się z kartami zbliżeniowymi, tym bardziej, że producenci starają się rozpraszać obawy posiadaczy takich kart – zwłaszcza przed „przypadkowym” użyciem. Stąd aktywacja czytnika zbliżeniowego dopiero w chwili, gdy sprzedawca wprowadzi do terminala kwotę konkretnej transakcji; rytuał przytykania i przytrzymywania karty na krótką chwilę w czasie płatności; zabezpieczenia uniemożliwiające ponowną płatność za tę samą transakcję. W efekcie, przy powszechnym użyciu kart zbliżeniowych zaskakująco rzadko dochodzi do jakichkolwiek nadużyć związanych z bezpieczeństwem takich płatności.