We Wrocławiu boją się o oszczędności życia. Kanar sklonuje kartę płatniczą?

Nowe terminale płatnicze powiększą ogólną liczbę biletomatów we Wrocławiu czterokrotnie, do ponad 3 tysięcy.
Nowe terminale płatnicze powiększą ogólną liczbę biletomatów we Wrocławiu czterokrotnie, do ponad 3 tysięcy. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Dolnośląska metropolia chciała pójść z duchem czasów i umożliwić mieszkańcom miasta dokonywanie płatności w komunikacji miejskiej za pomocą kart płatniczych. Dzięki temu można by wyeliminować konieczność szukania biletomatu i płatności gotówkowych. Okazuje się, że pomysł nie przypadł wrocławianom do gustu.

– Jedni są oburzeni, inni po prostu zaniepokojeni – pisze o nastrojach swoich wrocławskich czytelników niebezpiecznik.pl. – Boją się, że kontrolerzy będą klonowali ich karty płatnicze i robili zakupy na ich koszt – dorzuca.

Cóż, ryzyko jest raczej minimalne, twierdzi z kolei portal. Nowe biletomaty i nowe kasowniki z funkcją zakupu biletu zwiększą znacznie liczbę urządzeń, dzięki którym można było kupić bilet. Zakupu można dokonywać za pomocą kart zbliżeniowych, Urbancard z funkcją elektronicznej portmonetki, telefonem za pomocą technologii NFC/HCE. Urządzenie nie wyda jednak blankietu czy potwierdzenia transakcji – w razie kontroli trzeba będzie okazać... kartę płatniczą.

Jak uniknąć kradzieży?
I tu się pojawia problem. W końcu w środkach komunikacji miejskiej mogą pojawić się kontrolerzy-przebierańcy, którzy karty zeskanują i będą dobierać się do pieniędzy na kontach. Skubiąc niewielkie kwoty albo wybrane ofiary – będą bezkarni.

Karty zbliżeniowej nie da się sklonować – podkreśla niebezpiecznik.pl. Tak samo zbliżeniowo byłaby kontrolowana karta przez kontrolera. Jego czytnik ma odczytywać wyłącznie numer karty – by sprawdzić, czy dla tego numeru istnieje w systemie ważny token transakcji. Kontroler nie uzyskuje dostępu do żadnych danych z konta, ani innych numerów identyfikujących kartę. Nie musi jej nawet oglądać.


– W rzeczywistości łatwiej będzie komuś walnąć Cię pałką w głowę i ukraść portfel niż bawić się w ataki przedłużenia terminala – przewrotnie uspokaja portal.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.