Jest oficjalna propozycja nowej płacy minimalnej. Tym razem rząd nie zaszarżował

Podwyżka płac minimalnych w 2019 r. będzie skromniejsza, niż chciały tego związki zawodowe.
Podwyżka płac minimalnych w 2019 r. będzie skromniejsza, niż chciały tego związki zawodowe. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
O to, kto lepiej broni interesów pracownika, licytują się wszystkie partie i związki zawodowe. W poprzednich latach rząd Beaty Szydło pokazywał, że w tej konkurencji nie ma sobie równych. Teraz jednak gabinet Mateusza Morawieckiego najwyraźniej zademonstrował, że czas szarżowania dobiegł końca.

2250 zł brutto pensji minimalnej oraz 14,70 zł stawki godzinowej – to rządowe propozycje podwyżek stawek na rok 2019, jakie przekazał Polskiej Agencji Prasowej wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Podwyżka płacy minimalnej i minimalnej stawki za godzinę w 2019 r.
W ostatnich latach pensje minimalne były „gorącym tematem”, zwłaszcza że do licytacji na propozycje podwyżek przystąpiły zarówno partie polityczne, jak i związki zawodowe. Pensje minimalne w roku powyborczym wynosiły 1850 zł brutto, gabinet Beaty Szydło najpierw przebił psychologiczną barierę, podnosząc je do 2000 zł (2017), a następnie do 2100 zł (2018). Zgodnie z przepisami, w 2019 r. podwyżka powinna wynosić kolejne 117 zl (i 0,80 zł stawki godiznowej).

Jak widać, resort pracy postanowił dać więcej niż wynika z przepisów – ale nie za dużo więcej. Jeżeli w poprzednich latach nawet propozycje związkowców wypadały blado przy decyzjach rządu, tak w tym roku propozycje „Solidarności” (178 zł podwyżki) czy OPZZ (283 zł) dalece przewyższyły ostateczną decyzję gabinetu Morawieckiego.

Może to wynikać z rozmaitych czynników: po pierwsze, pracodawcy i tak muszą podnosić płace – bez tego znalezienie dziś pracowników graniczy z cudem. Po drugie, rząd Mateusza Morawieckiego chciałby skłonić przedsiębiorców do zwiększenia poziomu inwestycji, więc nie chce zwiększać pozycji kosztowych. Po trzecie, podwyżki płac minimalnych to niemałe obciążenie dla spółek Skarbu Państwa – w sporej mierze żyjących z pracy świadczonej po minimalnych stawkach.


Olbrzymie skoki minimalnych pensji i stawek godzinowych nie są jednak Polakom obce: w 2008 r. podwyżki sięgnęły 20,3 proc., w następnym roku – 13,3 proc. Być może zatem rząd prawdziwe niespodzianki i hojne prezenty zostawia sobie na przyszły – wyborczy – rok.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.