Operator darmowej telefonii komórkowej debiutuje na polskim rynku. Nie oczekujcie zbyt wiele

Rebtel chce podbijać polski rynek darmowymi usługami telefonicznymi.
Rebtel chce podbijać polski rynek darmowymi usługami telefonicznymi. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Nie ma darmowych obiadów – przekonywali zawsze ekonomiści. Szwedzka spółka Rebtel próbuje jednak przekonywać, że jest inaczej. Firma chce przetestować swoje usługi na polskim rynku, zanim ruszy z globalną ofensywą. Nie ma jednak co oczekiwać rewelacji.

Rebtel jest pierwszym na świecie operatorem mobilnym, który próbuje zdobywać klientów świadczeniem usług za darmo. Cóż, chodzi o protokół VoIP, więc – jak przekonują specjaliści – jakość połączeń nie będzie rewelacyjna. I nie wszystko będzie za darmowe, bowiem za większe „paczki” doładowań trzeba będzie zapłacić (choć nie chodzi o oszałamiające kwoty).

W Rebtel usługi telekomunikacyjne za darmo?

Podstawowa oferta operatora – zgodnie z informacjami, jakie podaje portal conowego.pl – to nielimitowane SMS i rozmowy na terenie Polski, to samo w przypadku innych „abonentów” Rebtel na świecie oraz pakiet danych wielkości 1 GB. To jest to, co od Szwedów można uzyskać za darmo. Bez umowy, bowiem firma udostępnia usługę w ramach najprostszej możliwej procedury – rejestracji na stronie internetowej, obejmującej jednak przypisanie karty płatniczej. Do portfela trzeba jednak sięgnąć, chcąc doładować swoje konto. Ceny nie są oszałamiające: 1 GB to kwota 7 zł, 5 GB – 15 zł, 20 GB – 25 zł, 50 GB – 35 zł.

Problem w tym, że Rebtel traktuje Polskę jako poligon doświadczalny, ale w bardzo ograniczony sposób. Przynajmniej w pierwszej fazie działalności na naszym rynku Szwedzi chcą się ograniczyć wyłącznie do... Wrocławia. Chcieliby znaleźć w tym mieście 10 tysięcy klientów – działając poprzez „ambasadorów marki”, a także przez stronę internetową z formularzem wniosku o wydanie darmowej karty Rebtel – w sklepach czy innych punktach sprzedaży próżno kart szukać.

Wbrew pozorom nie jest to jednak firma-widmo, czy szukający swojej szansy start-up. Szwedzi działają już od dwunastu lat, są obecni na kilkunastu rynkach na świecie, oferując tanie połączenia internetowe. Na polski rynek wchodzą bez większego hałasu – liczą, że filmy promocyjne umieszczone w mediach społecznościowych oraz „marketing szeptany” utorują im drogę. Dobra wiadomość – dla tych, którzy tego typu usługą będą zainteresowani – jest taka, że Rebtel chce po Wrocławiu wchodzić też do innych dużych polskich miast, a jeżeli rozwiązanie sprawdzi się w Polsce, to uruchomi też podobny biznes w innych krajach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.