Polacy zaczęli masowo przeprowadzać się do Niemiec, ale wciąż pracują w Polsce. Powód jest zaskakujący

Polacy zaczęli przeprowadzać się do Niemiec, ale pracują w Polsce
Polacy zaczęli przeprowadzać się do Niemiec, ale pracują w Polsce Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta
Do tego, że Polacy przeprowadzają się za zachodnią granicę, by zarabiać w euro, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Co innego jeśli chodzi o przeprowadzkę do Niemiec po to, by... wciąż pracować w Polsce. A w ten sposób działa dzisiaj wiele osób w miejscowościach przygranicznych.

– Polacy masowo przeprowadzają się do Niemiec – opowiada w rozmowie z money.pl agentka ds. nieruchomości, która działa na tamtejszym rynku. Powód jest dość zaskakujący. Nasi rodacy na takiej przeprowadzce mogą bowiem zaoszczędzić.

Jakim cudem? Agentka opowiada, że dom w takich miejscowościach jak Gartz czy Prenzlau można kupić już za równowartość 200-300 tys. złotych, co wydaje się ceną bardzo konkurencyjną wobec ofert, które można znaleźć na polskim rynku nieruchomości.

Na tym się jednak nie kończy. Polacy mieszkający w Niemczech mogą liczyć również na niemiecki odpowiednik programu 500+. Ten jednak, w przeciwieństwie do polskiej wersji, zakłada wypłatę pieniędzy na każde dziecko, a nie tylko od drugiego wzwyż. Naszych rodaków kusi również lepszy poziom opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi. Przedsiębiorcy przenoszą się natomiast zwabieni wyższą kwotą wolną od podatku. W Niemczech wynosi ona 8820 euro, czyli ponad 37 tys. zł, wobec 3091 zł, jaka de facto obowiązuje w Polsce.

Przeprowadzka do Niemiec
Właśnie dlatego część osób mieszkających przy granicy decyduje się na przeprowadzki. Po zmianie miejsca zamieszkania wciąż pracują w Polsce, czasami świadczą również usługi klientom po obu stronach granicy.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chodzi o miejsca emigracji zarobkowej, Niemcy wciąż są bardzo pożądanym kierunkiem. Według ostatniego raportu Work Service, chętni do pracy za naszą zachodnią granicąstanowili aż 30 proc. respondentów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.