Polacy zaczęli masowo przeprowadzać się do Niemiec, ale wciąż pracują w Polsce. Powód jest zaskakujący

Polacy zaczęli przeprowadzać się do Niemiec, ale pracują w Polsce
Polacy zaczęli przeprowadzać się do Niemiec, ale pracują w Polsce Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta
Do tego, że Polacy przeprowadzają się za zachodnią granicę, by zarabiać w euro, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Co innego jeśli chodzi o przeprowadzkę do Niemiec po to, by... wciąż pracować w Polsce. A w ten sposób działa dzisiaj wiele osób w miejscowościach przygranicznych.


– Polacy masowo przeprowadzają się do Niemiec – opowiada w rozmowie z money.pl agentka ds. nieruchomości, która działa na tamtejszym rynku. Powód jest dość zaskakujący. Nasi rodacy na takiej przeprowadzce mogą bowiem zaoszczędzić.

Jakim cudem? Agentka opowiada, że dom w takich miejscowościach jak Gartz czy Prenzlau można kupić już za równowartość 200-300 tys. złotych, co wydaje się ceną bardzo konkurencyjną wobec ofert, które można znaleźć na polskim rynku nieruchomości.

Na tym się jednak nie kończy. Polacy mieszkający w Niemczech mogą liczyć również na niemiecki odpowiednik programu 500+. Ten jednak, w przeciwieństwie do polskiej wersji, zakłada wypłatę pieniędzy na każde dziecko, a nie tylko od drugiego wzwyż. Naszych rodaków kusi również lepszy poziom opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi. Przedsiębiorcy przenoszą się natomiast zwabieni wyższą kwotą wolną od podatku. W Niemczech wynosi ona 8820 euro, czyli ponad 37 tys. zł, wobec 3091 zł, jaka de facto obowiązuje w Polsce.

Przeprowadzka do Niemiec
Właśnie dlatego część osób mieszkających przy granicy decyduje się na przeprowadzki. Po zmianie miejsca zamieszkania wciąż pracują w Polsce, czasami świadczą również usługi klientom po obu stronach granicy.

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli chodzi o miejsca emigracji zarobkowej, Niemcy wciąż są bardzo pożądanym kierunkiem. Według ostatniego raportu Work Service, chętni do pracy za naszą zachodnią granicąstanowili aż 30 proc. respondentów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.