Zaskakujący efekt braku rąk do pracy. Biedronka tworzy specjalne stanowiska na zachętę

Sieć Biedronka będzie tworzyć stanowiska o zakresie obowiązków dostosowanym do osób starszych.
Sieć Biedronka będzie tworzyć stanowiska o zakresie obowiązków dostosowanym do osób starszych. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy polskie sieci handlowe stoczyły zażarty bój o przyciągnięcie pracowników. Licytowano się na wynagrodzenia, dodatki, benefity i wszystko, co mogło liczyć się dla osób młodych. Teraz należąca do Jeronimo Martins sieć Biedronka poszła o krok dalej – postanowiła tak zmienić strukturę miejsc pracy, by otworzyć ją na seniorów.

W Polsce przekroczenie progu 60. roku życia najczęściej oznacza koniec pracy zawodowej – w tej grupie wiekowej pracuje wciąż zaledwie 6,3 proc. osób. Biedronka próbowała już rekrutować seniorów przy okazji naboru na stanowisko sprzedawca-kasjer. Okazywało się jednak, że jeśli nawet osoby starsze nie miały nic przeciwko siedzeniu „na kasie”, to już wchodzące w zakres obowiązków rozkładanie towaru na półkach brzmiało odstraszająco – była to ta część obowiązków, której seniorzy obawiali się najbardziej.

Praca dla seniorów w Biedronce

Menedżerowie Biedronki w końcu znaleźli salomonowe rozwiązanie. – Postanowiliśmy, że będziemy przyjmować ludzi na posady, gdzie do ich obowiązków będzie należeć tylko praca przy kasie bez konieczności rozkładania towarów – cytuje dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Jeronimo Martins, Katarzynę Scheer portal wyborcza.pl. – Liczymy, że dzięki temu będą się do nas zgłaszać osoby, które do tej pory nie podejmowały u nas pracy ze względu na ograniczenia zdrowotne – kwituje.

Powstaną również stanowiska, gdzie zakres obowiązków będzie się koncentrować na rozkładaniu towarów – bo takimi często interesują się np. studenci. Być może nowe stanowiska będą też wiązać się z cząstkowymi etatami.

Dziś najstarszym pracownikiem Biedronki jest pewien 70-letni sprzedawca-kasjer, ale osoby po sześćdziesiątce to w sumie zaledwie 1 proc. wszystkich pracowników (50-latkowie stanowią w sumie ok. 6 proc. zatrudnionych). Na stanowisku sprzedawca-kasjer można zarobić 2650 zł brutto – na początek, bo z czasem pensja rośnie do 2950 zł brutto, a w największych miastach 3550 zł brutto (po 3 latach pracy).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.