Czeka nas podatkowa rewolucja. Minister finansów ujawnia nowe pomysły rządu

Minister finansów Teresa Czerwińska szykuje zmiany w systemie podatkowym. Dotkną między innymi podatku CIT
Minister finansów Teresa Czerwińska szykuje zmiany w systemie podatkowym. Dotkną między innymi podatku CIT Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Zmiany w podatkach. 9-procentowy podatek CIT to zaledwie początek. W resorcie finansów trwają prace nad dodatkową stawką CIT dla dochodów z innowacji, ale też m.in. podwyższeniem limitu amortyzacji auta do 150 tys. zł czy likwidacją kilometrówki. Już w 2019 roku system podatkowy może się zacząć diametralnie zmieniać.

9 procent CIT
Nowa stawka CIT to tylko jedna z obietnic, jakie padły podczas niedawnej konwencji PiS. Jednak nie będzie to stawka stosowana mechanicznie. – Muszą to być regulacje, które nie będą kreowały patologii. Nie chcemy, aby firmy dzieliły swoją działalność tylko po to by skorzystać z preferencji podatkowych – opowiada minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Proponowany 9-procentowy CIT ma pobudzać przedsiębiorczość i dotyczyć małych firm. Ale w ministerstwie trwają też prace nad innymi pomysłami, jak możliwość odliczania od podatku inwestycji z kapitału własnego czy nowa ulga, tzw. innovation box – obniżona stawka podatkowa dla dochodu uzyskiwanego z własności intelektualnych chronionych np. przez „patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego czy prawo autorskie w przypadku programów komputerowych”. Czerwińska przyznaje, że oznacza to funkcjonowanie w praktyce trzech stawek CIT: 9, 19 oraz „tej trzeciej”, obniżonej stawki dla przychodów z licencji.

Wzrośnie limit wartości samochodu osobowego, do którego odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów – z 20 tys. euro do 150 tys. zł. Resort zapowiada rezygnację z kilometrówki oraz zrównanie limitów odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego.


Koszty podatkowe
Nowe przepisy mogłyby zostać uchwalone jeszcze w tym roku. Szefowa resortu finansów wspomina tu np. o wprowadzeniu możliwości jednorazowego rozliczenia straty nawet do 5 mln zł czy podwyższeniu progu tzw. małego podatnika w PIT i CIT do 2 mln euro rocznej wartości sprzedaży. Do kosztów podatkowych można byłoby też zaliczać wynagrodzenie za pracę współpracującego małżonka oraz małoletnich dzieci podatnika.

Na zarzuty dziennikarzy „DGP”, że zmiany są cząstkowe, a system powinien zostać poddany raczej gruntownej reformie, minister Czerwińska podkreśliła, że i taka może nas czekać. – Myślę nad kompleksową reformą, która od początku poukłada system podatku od dochodów: z pracy, z działalności gospodarczej i od zysków kapitałowych. Mamy też gotową nową matrycę stawek VAT – zapewnia. System zostałby uproszczony, choć stawki pozostałyby w większości na obecnym poziomie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.