Sądny dzień w urzędach w całej Polsce. Wielka awaria państwowych systemów informatycznych

Dziś sądny dzień w urzędach: awaria rozłożyła najważniejsze systemy informatyczne w Polsce, w tym platformę EPUAP
Dziś sądny dzień w urzędach: awaria rozłożyła najważniejsze systemy informatyczne w Polsce, w tym platformę EPUAP Fot. Bartosz Makowczyński / Agencja Gazeta
Dziś wiele w urzędach nie załatwicie. Wygląda na to, że padły najważniejsze systemy informatyczne w kraju – z Systemem Rejestrów Państwowych na czele.

System Rejestrów Państwowych, ePUAP, CEPIK – to mogą być systemy, które padły. Jak twierdzą dziennikarze stacji RMF FM, ministerstwo cyfryzacji już potwierdziło, że do awarii doszło i jest ona „poważna”. Przyczyna jednak pozostaje nieznana.

Praca urzędów
Dla wszystkich urzędników i petentów może to być prawdziwe utrapienie. System Rejestrów Państwowych to baza, w której zebrane są numery PESEL, dowodów osobistych czy aktów stanu cywilnego. Odgrywa zatem kluczową rolę w większości czynności, za jakie odpowiedzialne są urzędy. Nie mniej istotna dla właścicieli aut będzie baza CEPIK.

Zarejestrowanie dziecka, wyrobienie dowodu osobistego, uzyskanie aktów stanu cywilnego i odpisów aktów urodzenia, zgonu czy małżeństwa – to najważniejsze sprawy, których dziś zapewne w urzędzie nie załatwimy. Ani – tym bardziej – przez internet.

Co gorsza, nie jest to w Polsce sytuacja bez precedensu. Podobna awaria przydarzyła się np. w listopadzie 2016 roku. Wówczas padły CEPIK, BIP, ePUAP czy portal obywatel.gov.pl. Nie dało się wówczas zalogować do systemu czy dokonać w nim podstawowych czynności. Awaria CEPIK przekładała się również na pracę drogówki – policjanci sprawdzają informacje o kierowcach za pomocą tej platformy.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.