Sądny dzień w urzędach w całej Polsce. Wielka awaria państwowych systemów informatycznych

Dziś sądny dzień w urzędach: awaria rozłożyła najważniejsze systemy informatyczne w Polsce, w tym platformę EPUAP
Dziś sądny dzień w urzędach: awaria rozłożyła najważniejsze systemy informatyczne w Polsce, w tym platformę EPUAP Fot. Bartosz Makowczyński / Agencja Gazeta
Dziś wiele w urzędach nie załatwicie. Wygląda na to, że padły najważniejsze systemy informatyczne w kraju – z Systemem Rejestrów Państwowych na czele.


System Rejestrów Państwowych, ePUAP, CEPIK – to mogą być systemy, które padły. Jak twierdzą dziennikarze stacji RMF FM, ministerstwo cyfryzacji już potwierdziło, że do awarii doszło i jest ona „poważna”. Przyczyna jednak pozostaje nieznana.

Praca urzędów
Dla wszystkich urzędników i petentów może to być prawdziwe utrapienie. System Rejestrów Państwowych to baza, w której zebrane są numery PESEL, dowodów osobistych czy aktów stanu cywilnego. Odgrywa zatem kluczową rolę w większości czynności, za jakie odpowiedzialne są urzędy. Nie mniej istotna dla właścicieli aut będzie baza CEPIK.

Zarejestrowanie dziecka, wyrobienie dowodu osobistego, uzyskanie aktów stanu cywilnego i odpisów aktów urodzenia, zgonu czy małżeństwa – to najważniejsze sprawy, których dziś zapewne w urzędzie nie załatwimy. Ani – tym bardziej – przez internet.

Co gorsza, nie jest to w Polsce sytuacja bez precedensu. Podobna awaria przydarzyła się np. w listopadzie 2016 roku. Wówczas padły CEPIK, BIP, ePUAP czy portal obywatel.gov.pl. Nie dało się wówczas zalogować do systemu czy dokonać w nim podstawowych czynności. Awaria CEPIK przekładała się również na pracę drogówki – policjanci sprawdzają informacje o kierowcach za pomocą tej platformy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.