Sądny dzień w urzędach w całej Polsce. Wielka awaria państwowych systemów informatycznych

Dziś sądny dzień w urzędach: awaria rozłożyła najważniejsze systemy informatyczne w Polsce, w tym platformę EPUAP
Dziś sądny dzień w urzędach: awaria rozłożyła najważniejsze systemy informatyczne w Polsce, w tym platformę EPUAP Fot. Bartosz Makowczyński / Agencja Gazeta
Dziś wiele w urzędach nie załatwicie. Wygląda na to, że padły najważniejsze systemy informatyczne w kraju – z Systemem Rejestrów Państwowych na czele.

System Rejestrów Państwowych, ePUAP, CEPIK – to mogą być systemy, które padły. Jak twierdzą dziennikarze stacji RMF FM, ministerstwo cyfryzacji już potwierdziło, że do awarii doszło i jest ona „poważna”. Przyczyna jednak pozostaje nieznana.

Praca urzędów
Dla wszystkich urzędników i petentów może to być prawdziwe utrapienie. System Rejestrów Państwowych to baza, w której zebrane są numery PESEL, dowodów osobistych czy aktów stanu cywilnego. Odgrywa zatem kluczową rolę w większości czynności, za jakie odpowiedzialne są urzędy. Nie mniej istotna dla właścicieli aut będzie baza CEPIK.

Zarejestrowanie dziecka, wyrobienie dowodu osobistego, uzyskanie aktów stanu cywilnego i odpisów aktów urodzenia, zgonu czy małżeństwa – to najważniejsze sprawy, których dziś zapewne w urzędzie nie załatwimy. Ani – tym bardziej – przez internet.

Co gorsza, nie jest to w Polsce sytuacja bez precedensu. Podobna awaria przydarzyła się np. w listopadzie 2016 roku. Wówczas padły CEPIK, BIP, ePUAP czy portal obywatel.gov.pl. Nie dało się wówczas zalogować do systemu czy dokonać w nim podstawowych czynności. Awaria CEPIK przekładała się również na pracę drogówki – policjanci sprawdzają informacje o kierowcach za pomocą tej platformy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.