Sądny dzień w urzędach w całej Polsce. Wielka awaria państwowych systemów informatycznych

Dziś sądny dzień w urzędach: awaria rozłożyła najważniejsze systemy informatyczne w Polsce, w tym platformę EPUAP
Dziś sądny dzień w urzędach: awaria rozłożyła najważniejsze systemy informatyczne w Polsce, w tym platformę EPUAP Fot. Bartosz Makowczyński / Agencja Gazeta
Dziś wiele w urzędach nie załatwicie. Wygląda na to, że padły najważniejsze systemy informatyczne w kraju – z Systemem Rejestrów Państwowych na czele.


System Rejestrów Państwowych, ePUAP, CEPIK – to mogą być systemy, które padły. Jak twierdzą dziennikarze stacji RMF FM, ministerstwo cyfryzacji już potwierdziło, że do awarii doszło i jest ona „poważna”. Przyczyna jednak pozostaje nieznana.

Praca urzędów
Dla wszystkich urzędników i petentów może to być prawdziwe utrapienie. System Rejestrów Państwowych to baza, w której zebrane są numery PESEL, dowodów osobistych czy aktów stanu cywilnego. Odgrywa zatem kluczową rolę w większości czynności, za jakie odpowiedzialne są urzędy. Nie mniej istotna dla właścicieli aut będzie baza CEPIK.

Zarejestrowanie dziecka, wyrobienie dowodu osobistego, uzyskanie aktów stanu cywilnego i odpisów aktów urodzenia, zgonu czy małżeństwa – to najważniejsze sprawy, których dziś zapewne w urzędzie nie załatwimy. Ani – tym bardziej – przez internet.

Co gorsza, nie jest to w Polsce sytuacja bez precedensu. Podobna awaria przydarzyła się np. w listopadzie 2016 roku. Wówczas padły CEPIK, BIP, ePUAP czy portal obywatel.gov.pl. Nie dało się wówczas zalogować do systemu czy dokonać w nim podstawowych czynności. Awaria CEPIK przekładała się również na pracę drogówki – policjanci sprawdzają informacje o kierowcach za pomocą tej platformy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Prestiżowy konkurs dla polskich start-upów. Najlepsi pojadą do Doliny Krzemowej
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0Trump bije się z Chińczykami, obrywa Polska. Musimy wybrać: pieniądze czy bezpieczeństwo
0 0Już nawet Amerykanie wiedzą, że wizy zostaną zniesione. Oto mocny dowód
0 0Duże zmiany w Allegro. Ogłoszenia bez opłat i przestrzeń dla osób prywatnych