Ta branża w Polsce tonie w długach. Chodzi o prawie miliard złotych

Branża hotelowa boryka się z astronomicznymi długami. Własny hotel to trudny biznes
Branża hotelowa boryka się z astronomicznymi długami. Własny hotel to trudny biznes fot. Jan Jurczak / Agencja Gazeta
Ponad 970 mln zł długów - tak po pierwszym kwartale 2018 r. wyglądało łączne zadłużenie 779 polskich hotelarzy, jak wynika z najnowszych danych. Ponad 90 proc. wartości nieopłaconych zobowiązań to raty kredytów.

Dane pochodzą z raportu „Sytuacja na rynku hotelowym. Pełne obłożenie” przygotowanego przez BIG InfoMonitor i Profitroom, o którym pisze Stooq.pl. Jak tłumaczy w raporcie prezes BIG InfoMonitor, Sławomir Grzelczak, biznes hotelarski, choć coraz atrakcyjniejszy dla inwestorów, prosty w obsłudze nie jest.

– Nie jest to działalność łatwa, wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. Dodatkowe ryzyko stanowi trwający w branży boom inwestycyjny – wyjaśnia.

Długi branży hotelarskiej
Z danych wynika, że z zadłużeniem boryka się co 11. przedsiębiorstwo hotelarskie. Na jedną firmę w tym sektorze przypada ponad 1,2 mln zł długów, z czego ponad 90 proc. to nieuregulowane raty kredytów. W raporcie mowa o zobowiązaniach nieopłaconych przez co najmniej 30 dni po terminie na minimum 500 zł.

Najwięcej zadłużonych hoteli jest w województwie mazowieckim (131 firm), zaś pod względem wysokości długów w branży hotelarskiej pierwsze jest województwo łódzkie (łącznie 301,4 mln zł).

Na zaoszczędzenie trochę grosza i zredukowanie długów dobrym pomysłem dla hoteli może być rezygnacja z plastikowych buteleczek z szamponami, odżywkami i żelami do mycia. Takie rozwiązanie wprowadził amerykański Mariott, który tłumaczy swoją decyzję pobudkami ekologicznymi. Niemniej dzięki temu ruchowi przeciętny hotel zaoszczędzi nawet 2 tys. dolarów rocznie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.