Ta rzecz jest notorycznie lekceważona przez polskich turystów. A może mocno uderzyć nas po kieszeni

Jaką polisę turystyczną wybrać na wakacje? Jaką polisę ubezpieczeniową zabrać ze sobą na mundial do Rosji?
Jaką polisę turystyczną wybrać na wakacje? Jaką polisę ubezpieczeniową zabrać ze sobą na mundial do Rosji? Przemysław Jendroska/Agencja Gazeta
Wakacje za granicą? Dla większości z nas ten temat temat ubezpieczenia pozostaje mocno abstrakcyjny. Sam wyjazd wakacyjny jest już niemałym obciążeniem dla domowego budżetu, po co więc dopłacać jeszcze dodatkowo za ubezpieczenie za granicą?


Ubiegłoroczne badania pokazały przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Towarzystwa Ubezpieczeń Europa pokazały, że tylko 42. proc. Polaków deklaruje kupno dodatkowego ubezpieczenia podczas wyjazdu. A szkoda, bo ten niewielki wydatek może zaoszczędzić nam na urlopie dużo nerwów.


Ile kosztuje polisa?
Tutaj wszystko zależy oczywiście od czasu obowiązywania, zakresu ubezpieczenia i terytorium jakie ma obejmować. W najwęższej wersji, która zakłada, że nie ruszymy się poza Europę, nie rzucimy się w wir ekstremalnych aktywności, a kwota, do której odpowiedzialny będzie ubezpieczyciel, pozostanie na niskim poziomie (czyli np. około 40-50 tys. złotych), powinniśmy zapłacić w granicach 30-40 zł. To kwota na dwa tygodnie wyjazdu.

W takich ofertach możemy znaleźć jednak szereg wykluczeń – raczej nie znajdziemy w nich np. pokrycia kosztów akcji ratowniczej, a samo ubezpieczenie może nie pokrywać odszkodowania za sprzęt elektroniczny umieszczony w bagażu. I to nawet wówczas, gdy sam bagaż jest ubezpieczony.

Wspomniana kwota stanowi dolną granicę. Podnosząc kwotę ubezpieczenia powyżej miliona złotych zapłacimy już około 200 zł, drożej będzie również w przypadku, gdy postanowimy opuścić Stary Kontynent. Dwa tygodnie w USA będzie nas kosztować od 89-90 zł w górę.


W jaki sposób kupić polisę turystyczną?
Polisę można kupić w siedzibach towarzystw ubezpieczeniowych, większość z nich oferuje jednak załatwienie formalności przez internet. Sama procedura zajmuje do kilkunastu minut i wymaga określenia warunków polisy, podana swoich danych osobowych i dokonania przelewu. Wybór jest jednak tak duży, że dobrą decyzją może okazać się skorzystanie z jednej z porównywarek cen, które w kilkadziesiąt sekund wyrzucą nam na ekran uporządkowane pod kątem cen oferty.

Co możemy znaleźć w polisie turystycznej?
Podstawową funkcją polisy turystycznej jest pokrycie kosztów ewentualnego leczenia za granicą. W ich ramach możemy znaleźć akcje ratownicze, hospitalizację, leczenie ambulatoryjne, transport do Polski, a nawet refundację kosztów leczenia stomatologicznego. Poza tym w polisie zawiera się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, następstw niebezpiecznych wypadków, bagażu i kosztów rezygnacji z wyjazdu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego możemy wyrobić jeżeli mamy prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Problem w tym, że nie wszyscy takowe posiadają, EKUZ działa również tylko na terenie państw członkowskich UE i EFTA.
– Karta EKUZ nie zapewnia również pokrycia kosztów odpłatnego w niektórych państwach ratownictwa górskiego, a także kosztów transportu chorego do kraju oraz wielu innych usług niezbędnych w razie wypadku lub nagłej choroby – przestrzega w raporcie o ubezpieczeniach turystycznych Rzecznik Finansowy.

Na co uważać podczas kupna polisy turystycznej?
Jedną z przyczyn przez którą Polacy nie kupują polis jest zwyczajny brak zaufania do ubezpieczycieli. Z raportu stworzonego przez Rzecznika Finansowego wynika, że nasi rodacy najczęściej zgłaszają się do niego w kwestii problemów z pokryciem kosztów rezygnacji z wyjazdu (30 proc.), kosztów leczenia (25 proc.) i ubezpieczenia bagażu (20 proc.).

Jako najczęstszą przyczynę odmów pokrycia kosztów leczenia rzecznik wskazuje argument: "Leczenie było następstwem choroby przewlekłej”. A za jej zaostrzenie w przypadku większości polis ubezpieczyciel nie odpowiada.

Naciąć można się również na zwrot kosztów wyjazdu w przypadku rezygnacji. Rzecznik wnikliwie przejrzał OWU i stwierdził, że firmy oferują je zazwyczaj w przypadkach śmierci ubezpieczonego, kradzieży dokumentów w ciągu 14 dni przed wyjazdem albo dużego nieszczęścia w rodzaju pożaru (w ciągu 30 dni przed wyjazdem). Bardziej błahe powody nie są w opinii ubezpieczycieli podstawą do wypłaty pieniędzy.

Polisa turystyczna na Mistrzostwa Świata w Rosji 2018
Jeżeli wybieramy się na mundial do naszego wschodniego sąsiada, polisa turystyczna jest obowiązkowa, a jej warunki muszą zgadzać się z wytycznymi podanymi na stronie Wydziału Konsularnego Ambasady Rosji w Polsce. Dowiadujemy się z nich, że ubezpieczanie zdrowotne musi mieć pokrycie na kwotę 30 tys. euro (ok. 130 tys. zł) i być ważne na terenie Federacji Rosyjskiej (czyli obejmować teren Europy i ew. Azji) na okres pobytu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.