Koniec eldorado w Pekao SA. Prezes banku stracił ponad połowę pensji w jeden dzień

Pensja prezesa Pekao SA Michała Krupińskiego została obcięta ze 160 do 70 tys. złotych miesięcznie
Pensja prezesa Pekao SA Michała Krupińskiego została obcięta ze 160 do 70 tys. złotych miesięcznie Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Pensja prezesa Pekao SA Michała Krupińskiego została obcięta ze 160 do 70 tys. złotych miesięcznie. To efekt zgromadzenia walnego akcjonariuszy, którzy uznali, że skoro bank został upaństwowiony, to musi podlegać pod zasady wynagrodzeń obowiązujące w spółkach Skarbu Państwa.


Michał Krupiński długo uciekał przed ustawą kominową, która zakłada, że jego wynagrodzenie nie może przekroczyć piętnastu przeciętnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (a te wynosi 4699,96 zł). Ustawa kominowa weszła jednak w życie we wrześniu 2016 roku, a Pekao zostało przejęte przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju kilka miesięcy później. Oba podmioty mają jednak tylko 1/3 udziałów.

Mimo to, w raportach finansowych PZU pokazuje 100 proc. zysków Pekao jako zyski swojej grupy. Pekao nie jest więc państwową firmą, jeżeli chodzi o zarobki – ale jest nią, gdy chodzi o wyniki finansowe i decyzje kadrowe.

Niższe pensje w Pekao SA
Teraz akcjonariusze zdecydowali się na przycięcie wynagrodzenia Krupińskiego do wymogów „kominówki”, co oznacza, że prezes Pekao straci 90 tys. zł miesięcznie - informuje „Puls Biznesu”.

Obniżką pensji musi się jeszcze zająć rada nadzorcza i przygotować aneks do kontraktu. Krupiński może jednak te straty sobie częściowo odbić – poprzez premie. Będą mu one przysługiwały po spełnieniu celów dotyczących wzrostu wartości banku i poprawy wskaźników ekonomiczno-finansowych.

Decyzja o obniżce pensji może być również efektem napiętej sytuacji w banku. Związkowcy Pekao SA zorganizowali już dwa czarne protesty, domagając się m.in. wyższych wynagrodzeń. Pracownicy opowiadali wówczas, że brak inwestycji w placówki banku i zamrożenie płac raziło ich w stosunku do wysokich premii, które lądowały na kontach najważniejszych osób w firmie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby