"W Polsce czeka się na potknięcia innych". Rafał Brzoska analizuje przyczyny swoich kłopotów

Rafal Brzoska opowiada o kłopotach, w jakie Integer wpędziła rywalizacja z Pocztą Polską.
Rafal Brzoska opowiada o kłopotach, w jakie Integer wpędziła rywalizacja z Pocztą Polską. Fot. materiały prasowe
W Polsce czeka się na potknięcia innych – podsumowywał szef Integera Rafał Brzoska w wywiadzie opublikowanym w weekend na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”. Opowiadając historię swoich sukcesów, a przede wszystkim porażek, biznesmen ubolewał, że nad Wisłą wciąż „przedsiębiorca jest nazywany wyzyskiwaczem”.

Choć biznesmen podkreśla, że nawet robiąc poważne rzeczy, trzeba postarać się o odrobinę humoru – to jego opowieść jest dosyć poważna. – Wielu rzeczy, które zrobiłem, bym nie powtórzył. Nie udaję, że nie popełniam błędów. Dojrzałość menedżerska polega na tym, żeby wyciągać z nich wnioski – dowodzi na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

Rzecz jasna, chodzi przede wszystkim o rywalizację z Pocztą Polską, która – przynajmniej w powszechnym mniemaniu – wpędziła twórcę paczkomatów w kłopoty. – Działaliśmy w określonym reżimie prawnym, wierząc, że przepisy są równe dla wszystkich – kwituje Rafał Brzoska. – Nie tylko obniżyliśmy ceny dla konsumentów, ale zmusiliśmy konkurencję do poprawy jakości świadczonych przez nią usług – podkreśla.

Problem w tym, że wchodząc w szranki z Pocztą Polską, szef Integera niechcący wylądował w świecie wielkiej polityki. – Wyobraża pan sobie jakiś inny kraj, w którym decyzja o przyznaniu jednej z firm uprawnień operatora wyznaczonego będzie ogłoszona między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich? Bo stawką jest wygrana kandydata, który należy do tej samej partii politycznej, co minister decydujący o przyznaniu uprawnień operatora wyznaczonego? – pyta retorycznie przedsiębiorca.


Biznesowe plany Rafała Brzoski
– Weszliśmy w biznes ze stroną, która nie realizuje umów. Wygraliśmy przetarg na obsługę przesyłek pocztowych dla administracji rządowej, ale usług nie mogliśmy zrealizować, bo ta sama administracja – mimo 14 przychylnych nam wyroków sądu – nie podpisała z nami umowy – podkreśla. W efekcie na rynku było po staremu, a monopolista (Poczta Polska) podniósł ceny o 50 proc. w dwa lata. – Straciła cała gospodarka. My na dumpingu płacowym straciliśmy niemal 500 mln zł. To była iskra, która wywołała w firmie pożar i spowodowała nasze wyjście z tego rynku. Nie wrócę tam – deklaruje Rafał Brzoska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.