"W Polsce czeka się na potknięcia innych". Rafał Brzoska analizuje przyczyny swoich kłopotów

Rafal Brzoska opowiada o kłopotach, w jakie Integer wpędziła rywalizacja z Pocztą Polską.
Rafal Brzoska opowiada o kłopotach, w jakie Integer wpędziła rywalizacja z Pocztą Polską. Fot. materiały prasowe
W Polsce czeka się na potknięcia innych – podsumowywał szef Integera Rafał Brzoska w wywiadzie opublikowanym w weekend na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”. Opowiadając historię swoich sukcesów, a przede wszystkim porażek, biznesmen ubolewał, że nad Wisłą wciąż „przedsiębiorca jest nazywany wyzyskiwaczem”.

Choć biznesmen podkreśla, że nawet robiąc poważne rzeczy, trzeba postarać się o odrobinę humoru – to jego opowieść jest dosyć poważna. – Wielu rzeczy, które zrobiłem, bym nie powtórzył. Nie udaję, że nie popełniam błędów. Dojrzałość menedżerska polega na tym, żeby wyciągać z nich wnioski – dowodzi na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

Rzecz jasna, chodzi przede wszystkim o rywalizację z Pocztą Polską, która – przynajmniej w powszechnym mniemaniu – wpędziła twórcę paczkomatów w kłopoty. – Działaliśmy w określonym reżimie prawnym, wierząc, że przepisy są równe dla wszystkich – kwituje Rafał Brzoska. – Nie tylko obniżyliśmy ceny dla konsumentów, ale zmusiliśmy konkurencję do poprawy jakości świadczonych przez nią usług – podkreśla.

Problem w tym, że wchodząc w szranki z Pocztą Polską, szef Integera niechcący wylądował w świecie wielkiej polityki. – Wyobraża pan sobie jakiś inny kraj, w którym decyzja o przyznaniu jednej z firm uprawnień operatora wyznaczonego będzie ogłoszona między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich? Bo stawką jest wygrana kandydata, który należy do tej samej partii politycznej, co minister decydujący o przyznaniu uprawnień operatora wyznaczonego? – pyta retorycznie przedsiębiorca.


Biznesowe plany Rafała Brzoski
– Weszliśmy w biznes ze stroną, która nie realizuje umów. Wygraliśmy przetarg na obsługę przesyłek pocztowych dla administracji rządowej, ale usług nie mogliśmy zrealizować, bo ta sama administracja – mimo 14 przychylnych nam wyroków sądu – nie podpisała z nami umowy – podkreśla. W efekcie na rynku było po staremu, a monopolista (Poczta Polska) podniósł ceny o 50 proc. w dwa lata. – Straciła cała gospodarka. My na dumpingu płacowym straciliśmy niemal 500 mln zł. To była iskra, która wywołała w firmie pożar i spowodowała nasze wyjście z tego rynku. Nie wrócę tam – deklaruje Rafał Brzoska.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.