Socjologowie z PAN znaleźli niecodzienny sposób na stwierdzenie, jaki status społeczny ma dana osoba

Naukowcy z PAN będą sprawdzać, czy nasz status społeczny wiąże się z muzyką, której słuchamy.
Naukowcy z PAN będą sprawdzać, czy nasz status społeczny wiąże się z muzyką, której słuchamy. Fot. 123rf.com
Zachodni naukowcy od lat przekonują, że wysoki status społeczny – jakkolwiek można to wiązać z dobrą sytuacją materialną, jak i wysokim wykształceniem czy stanowiskiem, co nie zawsze idzie w parze – łączy się z naszymi gustami, zwłaszcza muzycznymi. Potwierdzają to eksperymenty prowadzone w USA czy Europie Zachodniej. Teraz z analogicznym badaniem w Polsce chcą ruszyć naukowcy z Polskiej Akademii Nauk.

Taco Hemingway, Ewa Bem, Czajkowski – to przykłady wykonawców, którzy znajdą się w ankietach polskich badaczy. Badacze będą dopytywać, czy bywamy na koncertach disco polo, heavy metalu, a może w operze? Dadzą do posłuchania próbki kompozycji muzycznych z prośbą o rozpoznanie utworu i określenie, czy nam się podoba czy nie.

Gust muzyczny to jeden z elementów kształtujących styl życia. A styl życia jest naszym samodzielnym wyborem. I ten wybór bywa na ogół traktowany przez innych jako wyznacznik naszego prestiżu, miejsca w hierarchii społecznej – dowodzi prof. Henryk Domański z IFIS PAN. Cóż, pozycja społeczna kształtowana jest przez zachowania i cechy związane m.in. z poziomem zamożności, oznakami prestiżu, dostępem do władzy i poziomem wykształcenia.

Pozycja społeczna a gust muzyczny
Badacze podkreślają, że pozycja społeczna jest często dziedziczona – chcą zatem potwierdzić, czy i gusta muzyczne kształtujemy w oparciu o gusta rodziców, choć uwzględnią stylistyczne różnice i mody między kolejnymi pokoleniami. Ale też naukowcy w poprzednich dekadach dowodzili, że osoby o wysokim statusie społecznym często wyróżniają się wyrafinowanym gustem muzycznym – można się zatem spodziewać, że różnorodność i otwartość na rozmaite gatunki również będzie dobrze świadczyć o pozycji społecznej.


Prof. Domański prowadził też w przeszłości podobne badania – tyle że związane z nawykami żywieniowymi. – Chcemy porównać wyniki obu tych badań, żeby wychwycić różnice w strategiach związanych ze stylem życia i statusem społecznym – podsumowuje dzisiaj. Inna sprawa, że jedzenie to ten aspekt stylu życia, którym się można pochwalić: choćby umieszczając zdjęcia z kolacji w ekskluzywnym lokalu w mediach społecznościowych. Muzyka jest sprawą bardziej intymną.

Badania będą prowadzone na jesieni. Ma w nich wziąć udział 2300 osób powyżej 15. roku życia, a ich uzupełnieniem będzie około 60 pogłębionych wywiadów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.