Polscy naukowcy wytypowali osobowość najbardziej skłonną do kłamstwa

Ekstrawertyk z wysokim poziomem inteligencji, trochę niczym Frank Underwood z popularnego serialu "House of Cards".
Ekstrawertyk z wysokim poziomem inteligencji, trochę niczym Frank Underwood z popularnego serialu "House of Cards". Fot. PrntScr / YouTube
Eksperyment był wspólnym dziełem badaczy z Instytutu Psychologii PAN, Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nęnckiego, Instytutu Maxa Plancka oraz Instytutu Psychologii UJ. Badanych podzielono wcześniej pod względem cech charakteru, połączonych z inteligencją oraz funkcjami wykonawczymi mózgu. Wyniki badania opublikowano w magazynie „Plos One”.

W sumie, w trzech oddzielnych badaniach, udział wzięło ponad 150 osób. Uczestnicy wybierali strategię postępowania w określonych sytuacjach, mając do wyboru posłużenie się oszustwem lub szczerość. Za każdym razem badano cechy charakteru uczestników, a rezonans magnetyczny pozwalał śledzić pracę mózgu.

Przykładowe badanie: coś na kształt szybkiej randki, w której uczestnikom zadawano pytania – ale też uczestnicy wiedzieli, jakiej odpowiedzi oczekiwałby pytający. W efekcie mogli więc „łatwo manipulować swoimi odpowiedziami tak, by spodobać się drugiej osobie”, jak opisuje to portal Nauka w Polsce.

Okazało się, że najłatwiej po kłamstwo sięgają ekstrawertycy o wysokiej inteligencji. – Najczęściej wybierali strategię, w której posługiwali się kłamstwem dla osiągnięcia celu – komentuje prof. Edward Nęcka z Instytutu Psychologii UJ. – Introwertycy podobnie jak ekstrawertycy z mniejszą inteligencją byli mniej skłonni do posługiwania się oszustwem. Badanie wykazało, że sam poziom ekstrawersji ma niewielkie powiązanie ze skłonnościami do kłamania. Kluczowe jest połączenie ekstrawersji i wysokiej inteligencji – kwituje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.