Aż trudno uwierzyć, ale wyłączyli internet w całym kraju. Powód jest zaskakujący

W Algierii rząd wyłączył internet na 3 godziny dziennie przez 6 dni. Wszystko po to, by uczniowie przestali ściągać
W Algierii rząd wyłączył internet na 3 godziny dziennie przez 6 dni. Wszystko po to, by uczniowie przestali ściągać Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Czy rząd może zablokować internet? Pewnie, że może. Na tak drastyczny krok zdecydowała się Algieria, która wyłączyła internet w całym kraju. Dla wszystkich. Na sześć długich dni. Poważnie. I nie, nie jest to żadna awaria systemów informatycznych ani rządowa propaganda. Cel jest wzniosły i szlachetny. Internetowy blackout ma na celu powstrzymać swoich obywateli… od ściągania na maturze.

Od zeszłej środy codziennie przez sześć dni cały internet w Algierii jest wyłączany na trzy godziny - informuje CNN. Wszystko po to, by uporać się z niebezpieczeństwem, jakim jest egzamin maturalny.

Wyłączenie internetu to jeszcze nie wszystko. Warto zwrócić również uwagę na więzienny rygor, na jaki zdecydowano się w ponad 2 tys. ośrodkach maturalnych. Zakłócanie sygnału komórkowego, monitoring i bramki wykrywające metal mają za zadanie nie dopuścić, by jakikolwiek uczeń przeszmuglował telefon na salę egzaminacyjną.

Problem Algierii ze ściągającymi uczniami
Choć wydaje się to grubą przesadą, w rzeczywistości jest rozpaczliwą próbą powstrzymania algierskich uczniów od ściągania. Oszukiwanie na egzaminach jest bowiem problemem, z którym Algieria boryka się od lat. W 2016 r. aż 300 tys. uczniów musiało powtarzać egzamin dojrzałości, z powodu przecieku arkuszy egzaminacyjnych do sieci.

Dziesiątki nauczycieli i dyrektorów zostało aresztowanych w związku z podejrzeniem o udział w oszustwie. Z tego powodu w zeszłym roku rząd zdecydował się zablokować dostęp do mediów społecznościowych na czas trwania egzaminów. Nadaremnie. Uczniowie i tak znaleźli sposób, by obejść zabezpieczenia.


Algieria to nie pierwszy kraj, który zdecydował się wyłączyć internet na czas matur. Podobną taktykę zastosowały już Republika Kongo, Etiopia, Indie, Irak, Sria i Tunezja. Wciąż nie ma jednak jednoznacznych wniosków, czy jest to najbardziej efektywny sposób na powstrzymanie uczniów przed ściąganiem na maturze.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.