Wiemy, kto wyrabia najwięcej nadgodzin w Polsce. Wcale nie są to ludzie z korporacji

Najnowsze badania wykazują, że to nie pracujący w korporacjach wyrabiają najwięcej nadgodzin. Raport Bilansu Kapitału Ludzkiego 2018 r.
Najnowsze badania wykazują, że to nie pracujący w korporacjach wyrabiają najwięcej nadgodzin. Raport Bilansu Kapitału Ludzkiego 2018 r. fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Nadgodziny w pracy. Praca w weekendy. Przynoszenie roboty do domu. To wszystko jednoznacznie i bezsprzecznie kojarzy się z wymagającym wyrzeczeń korpożyciem. Tymczasem najnowsze dane pokazują, że ludzie pracujący w korporacjach wcale nie są tymi najbardziej przepracowanymi.

Badania przeprowadzili eksperci z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w najnowszej edycji Bilansu Kapitału Ludzkiego. Okazuje się, że średnio poświęcamy na pracę zawodową około 44 godzin tygodniowo. To więcej, niż wynika z danych Eurostatu, według których Polacy spędzają w pracy 41,1 godzin.

Co najbardziej zaskakujące, badania wykazały zależność między liczbą przepracowanych godzin a poziomem wykształcenia. Okazuje się, że najdłużej pracują mężczyźni z niższym wykształceniem. 51 proc. z nich pracuje więcej niż 40 godz. tygodniowo. Robiących nadgodziny mężczyzn z wyższym wykształceniem jest o 7 proc. mniej.

– Lepiej wykształceni łatwiej znajdują pracę, mają wyższe aspiracje płacowe, ale też są lepiej wynagradzani. Pod tym względem dane nadal zadają kłam opiniom podważającym znaczenie wykształcenia wyższego na rynku pracy – mówi w rozmowie z PulsHR prof Jarosław Górniak, kierownik badania ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Mężczyźni robią więcej nadgodzin
Jak wynika z danych, mężczyźni ogólnie pracują dłużej niż kobiety. Przeciętnie wyrabiają pięć nadprogramowych godzin. Najbardziej zapracowany przedział wiekowy wśród panów to 36-54 lata. Mężczyźni w tym wieku pracują średnio 47,3 godz. w tygodniu.

Również kobiety w tym wieku są najbardziej zapracowane. Jednak w porównaniu do mężczyzn, spędzają w pracy zaledwie 41,6 godz. w tygodniu.

Według badań aż 10 godzin więcej pracują osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą (w porównaniu do pracowników etatowych). Potwierdzają to dane z Eurostatu. Najdłuższy tydzień pracy w Polsce mają osoby pracujące w gospodarstwach domowych, w tym zajmujące się różnego rodzaju drobnym wytwórstwem na własny użytek. Nasi rodacy tym zajęciom poświęcają 45,3 godziny tygodniowo. 
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.