To najważniejszy podatek w Polsce. Wygląda na to, że już zawsze będzie wysoki

Minister finansów Teresa Czerwińska ma ochotę utrzymać "tymczasowo" podwyższony w 2011 r. VAT na tym samym poziomie już na stałe.
Minister finansów Teresa Czerwińska ma ochotę utrzymać "tymczasowo" podwyższony w 2011 r. VAT na tym samym poziomie już na stałe. Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Gdy koalicja PO-PSL podniosła stawki VAT do 23 i 8 procent, zmiana miała być przejściowa. Jak jednak twierdzi „Dziennik Gazeta Prawna”, w ministerstwie finansów rozważany jest projekt pozostawienia VAT na tym poziomie już „na zawsze”.

VAT to najważniejszy podatek w Polsce, wpływy z niego stanowią lwią część budżetu państwa. W 2017 roku było to aż 157 miliardów złotych. Koalicja PO-PSL podniosła stawki VAT z 22 i 7 proc. do 23 i 8 proc. (wprowadzając jednak preferencyjną stawkę 5 proc. dla niektórych produktów i usług) w 2011 roku, traktując to jako środek zaradczy na spadek dochodów państwa wywołany kryzysem gospodarczym w UE i obawami o stan gospodarki.

"Tymczasowo" podwyższony VAT już na stałe?
Dołek sprzed dekady to już historia, a wprowadzone wówczas zmiany stawek, po kilkukrotnym przedłużeniu, wygasają z końcem tego roku. Minister Teresa Czerwińska – czysto teoretycznie – może zatem nie reagować (stawki automatycznie zostaną obniżone do poziomu sprzed 2011 r.), powtórzyć zabieg poprzedników i przejściowo utrzymać wyższe stawki na kolejny rok, i wreszcie... usankcjonować istniejący stan rzeczy, co oznacza, że wyższy VAT stanie się regułą, a nie wyjątkiem.

I wygląda na to, że ten trzeci scenariusz jest dla resortu najbardziej kuszący. – Według naszych informacji poważnie pod uwagę brana jest opcja wpisania obowiązujących stawek na stałe do ustawy. To pozwoliłoby na skończenie z fikcją tymczasowości podwyżek z 2011 r. – twierdzi „DGP”. Co ciekawe, w nowej wersji ustawy mógłby się też znaleźć zapis o „automatycznym obniżaniu VAT w czasach prosperity”. Według jakich kryteriów mierzonoby „prosperity” – tego, niestety, się nie dowiemy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.