Polacy zadłużyli się po uszy. W tym rankingu jesteśmy liderami

Wartość kredytów konsumpcyjnych zaciągniętych w ciągu ostatniego roku przekroczyła 68 mld zł.
Wartość kredytów konsumpcyjnych zaciągniętych w ciągu ostatniego roku przekroczyła 68 mld zł. Fot. Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
68 mld zł - to wartość kredytów konsumpcyjnych zaciągniętych w Polsce w ciągu ostatniego roku. Zapożyczamy się coraz częściej i na większe kwoty. Po prawdzie, to niewiele brakuje nam do gospodarczych prymusów UE - Greków.

Dane z Narodowym Bankiem Polskim przytacza "Dziennik Gazeta Prawna". 68 mld zł w kredytach konsumpcyjnych zaciągniętych w ciągu ostatniego roku. To 9 proc. PKB. Wyższe zadłużenie występuje w niewielu krajach - Grecji, Cyprze, Bułgarii.

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów konsumpcyjnych
Ale - w przeciwieństwie do Greków, Polacy może i pożyczają sporo, ale nie mają problemów ze spłatami. - KNF dostrzega wzrost portfela kredytów konsumpcyjnych, jednak jakość tego portfela wyrażona udziałem kredytów zagrożonych jest stabilna - mówi rzecznik KNF Jacek Barszczewski, cytowany przez DGP.

Polacy są bardziej skorzy do pożyczania przez relatywnie niskie bezrobocie i rosnące płace. Na marginesie, wciąż żałośnie niskie w zestawieniu z płacami europejskimi - zobacz najnowsze dane Eurostatu.

Względne poczucie stabilności sprawia, że popyt będzie rósł, a wartość kredytów konsumpcyjnych zwiększać się w przyszłych latach, przynajmniej do czasu pojawienia się na horyzoncie jakiegoś zagrożenia.

Jednak Biuro Informacji Kredytowej zwraca uwagę, że wraz ze wzrostem wartości kredytów konsumpcyjnych, rośnie ich oprocentowanie. Przykładowo w okresie styczeń-kwiecień 2018 Polacy zaciągnęli kredyty konsumpcyjne na wysokość 27 mld zł. Średnie oprocentowanie to 7,93 proc., gdy w grudniu ledwo przekraczało 7 proc. Inna sprawa, że to wciąż atrakcyjne stawki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.