Polacy zadłużyli się po uszy. W tym rankingu jesteśmy liderami

Wartość kredytów konsumpcyjnych zaciągniętych w ciągu ostatniego roku przekroczyła 68 mld zł.
Wartość kredytów konsumpcyjnych zaciągniętych w ciągu ostatniego roku przekroczyła 68 mld zł. Fot. Tomasz Wiech / Agencja Gazeta
68 mld zł - to wartość kredytów konsumpcyjnych zaciągniętych w Polsce w ciągu ostatniego roku. Zapożyczamy się coraz częściej i na większe kwoty. Po prawdzie, to niewiele brakuje nam do gospodarczych prymusów UE - Greków.


Dane z Narodowym Bankiem Polskim przytacza "Dziennik Gazeta Prawna". 68 mld zł w kredytach konsumpcyjnych zaciągniętych w ciągu ostatniego roku. To 9 proc. PKB. Wyższe zadłużenie występuje w niewielu krajach - Grecji, Cyprze, Bułgarii.

Polacy zaciągają coraz więcej kredytów konsumpcyjnych
Ale - w przeciwieństwie do Greków, Polacy może i pożyczają sporo, ale nie mają problemów ze spłatami. - KNF dostrzega wzrost portfela kredytów konsumpcyjnych, jednak jakość tego portfela wyrażona udziałem kredytów zagrożonych jest stabilna - mówi rzecznik KNF Jacek Barszczewski, cytowany przez DGP.

Polacy są bardziej skorzy do pożyczania przez relatywnie niskie bezrobocie i rosnące płace. Na marginesie, wciąż żałośnie niskie w zestawieniu z płacami europejskimi - zobacz najnowsze dane Eurostatu.

Względne poczucie stabilności sprawia, że popyt będzie rósł, a wartość kredytów konsumpcyjnych zwiększać się w przyszłych latach, przynajmniej do czasu pojawienia się na horyzoncie jakiegoś zagrożenia.

Jednak Biuro Informacji Kredytowej zwraca uwagę, że wraz ze wzrostem wartości kredytów konsumpcyjnych, rośnie ich oprocentowanie. Przykładowo w okresie styczeń-kwiecień 2018 Polacy zaciągnęli kredyty konsumpcyjne na wysokość 27 mld zł. Średnie oprocentowanie to 7,93 proc., gdy w grudniu ledwo przekraczało 7 proc. Inna sprawa, że to wciąż atrakcyjne stawki.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł