Wielomilionowy przekręt w energetycznym gigancie. CBA zatrzymała byłych menedżerów

Biuro obsługi klienta koncernu Enea. W wyniku przejęcia linii energetycznej na polsko-białoruskiej granicy firma miała ponieść szkodę rzędu ponad 15 mln zł.
Biuro obsługi klienta koncernu Enea. W wyniku przejęcia linii energetycznej na polsko-białoruskiej granicy firma miała ponieść szkodę rzędu ponad 15 mln zł. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta
Enea - straty. 15,25 mln złotych – właśnie takie straty miał ponieść koncern Enea wskutek umowy podpisanej w 2011 roku przez polski koncern. Na mocy kontraktu Enea przejęła spółkę posiadającą około 30-kilometrową linię energetyczną między Wólką Dobryńska w Polsce, a Brześciem na Białorusi. Kłopot w tym, że kablami nigdy nie popłynął prąd, a pieniądze bezpowrotnie przepadły.

O zatrzymaniu Maksymiliana G. oraz Krzysztofa Z. – byłych członków zarządu energetycznego koncernu – donosi „Gazeta Polska Codziennie”. Z informacji, jakie opublikował dziennik, wynika, że podpisy tych menedżerów widnieją na podpisanej w 2011 r. umowie zakupu 61 proc. udziałów w firmie Annaconed Enterprises, do której należała linia energetyczna.

Koncern wysupłał na transakcję ponad 15 mln złotych, które trafiły na rachunki cypryjskiej spółki Zelino Ltd. Tyle że zakupiona wraz z rzekomym przejęciem kontroli nad spółką infrastruktura – prezentowana wcześniej jako majątek zwiększający bezpieczeństwo energetyczne Polski – nie była już potem używana, przynajmniej zgodnie ze swoim rzekomym potencjałem. Okazuje się, że mimo przejęcia udziałów Enea nie mogła prowadzić żadnych inwestycji związanych z nabytą spółką, gdyż ta została wcześniej wydzierżawiona – właśnie cypryjskiej Zelino.

Podejrzana transakcja w Enea
Sama infrastruktura okazała się zaś bezużyteczna. – Z raportu PBO Polish Business Offers wynikało, że Wólka Dobryńska-Brześć jest linią o mocy niewystarczającej do tranzytu energii elektrycznej w ilości większej niż 150 MW – podkreślają autorzy tekstu w dzienniku. – Nie była też traktowana jako linia przesyłowa, ale dystrybucyjna. Jej zakup nie był więc konieczny do obrotu energią elektryczną pochodzącą z Białorusi – kwitują.


– Transakcja od początku budziła wiele wątpliwości – pisze „GPC”. Najwyraźniej wątpliwości z czasem przerodziły się w pewność, skoro poznańscy śledczy ostatecznie zlecili Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu zatrzymanie menedżerów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.