„Stołówka plus”. Wkrótce w polskich szkołach wiele się zmieni

Obiady w szkołach. Do 2021 r. w każdej podstawówce ma być jadalnia, z możliwością serwowania gorących posiłków, a przerwy międzylekcyjne mają zostać wydłużone do minimum 10 i maksimum 40 minut.
Obiady w szkołach. Do 2021 r. w każdej podstawówce ma być jadalnia, z możliwością serwowania gorących posiłków, a przerwy międzylekcyjne mają zostać wydłużone do minimum 10 i maksimum 40 minut. Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
Obiady dla dzieci w szkołach. Rząd szykuje małą rewolucję w szkołach podstawowych. Już za trzy lata uczniowie każdej takiej placówki mają dostawać ciepły posiłek, nie będzie szkoły bez jadalni, a przerwy zostaną wydłużone.

Zmiany będą wprowadzane na podstawie programu „Stołówka szkolna”, którego plany snują ministerstwa edukacji oraz rodziny i pracy. „Wzmocnienie roli profilaktycznej i opiekuńczej szkół” – tak definiuje cele programu w MEN. Docelowo ma też chodzić o poprawę stanu zdrowia uczniów – relacjonuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Stołówka Plus

Pierwszym krokiem w realizacji programu mają być jadalnie w szkołach: resort edukacji oczekuje, że takie pomieszczenie będzie musiała mieć każda szkoła już w roku szkolnym 2019/2020. Tak uczniowie mogli by jeść kanapki czy inne wiktuały przyniesione z domu, a dwa lata później – gorące posiłki, na zasadzie dobrowolności i częściowej odpłatności.

Żeby konsumpcja nie była pospieszna, zdecydowano się na wydłużenie przerw międzylekcyjnych. Tych najkrótszych do 10, a najdłuższych – do 40 minut.

Zmiany, przynajmniej na papierze, wyglądają dobrze – ale odpowiedzialni za szkoły samorządowcy są przerażeni. W co trzeciej szkole w Polsce nie ma pomieszczenia mogącego pełnić funkcję stołówk, na stworzenie takiego brak środków, a czasami też – w mniejszych budynkach – po prostu miejsca.

MEN szacuje, że konieczna adaptacja to w skali całego kraju koszt rzędu 1 miliarda zł, samorządowcy oceniają, że samo dobudowanie kuchni to około 100 tys. złotych na placówkę. Do tego jednak dojdą też koszty utrzymania (300 tys. zł co roku).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.