Sejm powołał nową komisję śledczą. Będzie oceniać działania poprzedniego rządu

Sejm uchwalił komisję śledczą ds. VAT. Będzie badać nieprawidłowości w VAT za czasów poprzedniego rządu
Sejm uchwalił komisję śledczą ds. VAT. Będzie badać nieprawidłowości w VAT za czasów poprzedniego rządu fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sejm podjął w czwartek uchwałę o powołaniu komisji śledczej ds. VAT. Nowy organ prześwietli m. in. zaniedbania poprzedniego rządu związane z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy. Posłowie PiS uzasadniają tę decyzję zjawiskiem stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT oraz poszerzaniem szarej i czarnej strefy podatkowej za rządów PO.

Według partii rządzącej, Polska w latach 2007-2015 nie podejmowała działań sugerowanych przez raporty Komisji Europejskiej w sprawie dynamicznie rosnącej luki dochodów z podatku VAT. Zgodnie z przytoczonymi w uzasadnieniu projektu uchwały danymi, straty dla finansów publicznych wynikające z tej sytuacji szacowane są na 200-300 miliardów złotych.

Komisja zlustruje ludzi byłego rządu
Zgodnie z uchwałą, prace komisji mają odnosić się w szczególności wobec działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu i podległym im funkcjonariuszy publicznych, ”w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych”, ale rownież prezesa Najwyższej Izby Kontroli i podległych mu funkcjonariuszy publicznych oraz prokuraturę. Komisja weźmie pod lupę także organy powołane do ścigania przestępstw, m. in. Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji.

Komisja złożona z 9 członków będzie badać okres od grudnia 2007 do listopada 2015 roku. Na przewodniczącego komisji PiS rekomenduje Marcina Horałę. Rząd zapowiada, że nowy organ zacznie działać „bezzwłocznie”.

Jak informowaliśmy w INN:Poland
, premier Morawiecki planował powołać komisję śledczą ds. wyłudzeń VAT już w zeszłym roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.