Będzie nowy podatek. Trwają już prace w Ministerstwie Finansów

Minister finansów Teresa Czerwińska. W jej resorcie powstał projekt wprowadzenia w Polsce exit tax.
Minister finansów Teresa Czerwińska. W jej resorcie powstał projekt wprowadzenia w Polsce exit tax. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Exit tax – ta ma się nazywać specjalna danina, którą mieliby płacić przedsiębiorcy przenoszący działalność z jednego państwa do drugiego tylko po to, by płacić niższe podatki albo nie płacić ich w ogóle.

Mowa na przykład o przeniesieniu działalności z Polski do Czech, na Słowację, Cypr lub do innego raju podatkowego – tłumaczył portalowi money.pl Radosław Piekarz, ekspert podatkowy kancelarii A&RT.

Z jednej strony exit tax – nazywany też „podatkiem od niezrealizowanych zysków” – można traktować jako odpowiedź na ucieczkę polskich przedsiębiorców choćby do naszych południowych sąsiadów.

Ale przede wszystkim chodzi o inwestorów, którzy potrafią pojawić się w danym kraju, skorzystać np. z ulg podatkowych, a następnie pospiesznie przenieść się do innego. Dotyczy to też sytuacji, w których badania i rozwój produktu prowadzono w danym kraju, rozliczając ich koszty, natomiast zyskowną sprzedaż przenosi się do innego państwa, o przyjaźniejszym opodatkowaniu.

Exit tax - kiedy nowy podatek?
Exit tax był gotowy już wiosną – na przełomie kwietnia i maja. Odłożono jednak projekt na półkę ze względu na protest rodzin osób niepełnosprawnych i uchwalony pospiesznie podatek solidarnościowy. Rząd chciał uniknąć wprowadzania dwóch danin jednocześnie. Teraz projekt najwyraźniej wraca „na tapetę”, choć resort finansów nie chce spekulować, kiedy mógłby zostać uchwalony i w jakiej dokładnie postaci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.