Możemy wybrać, czy chcemy zmieniać czas z letniego na zimowy. Ważne głosowanie, aż padają serwery

Zmiana czasu na zimowy/letni. Komisja Europejska prowadzi głosowanie. Możemy zdecydować, czy chcemy zostawić zmianę czasu w tej formie, co dotąd, czy też wprowadzić jednolity czas.
Zmiana czasu na zimowy/letni. Komisja Europejska prowadzi głosowanie. Możemy zdecydować, czy chcemy zostawić zmianę czasu w tej formie, co dotąd, czy też wprowadzić jednolity czas. Fot. Francis Jacquerye / Flickr.com / CC BY 2.0
Zmiana czasu. Choć temat może nie kojarzy się gospodarczo, ma na wskroś gospodarczą genezę. A Komisja Europejska właśnie nawołuje obywateli, by w głosowaniu opowiedzieli się, czy są za czy przeciw dwukrotnemu przestawianiu zegarów w ciągu roku. Zainteresowanie jest olbrzymie, serwery Komisji co i rusz się zatykają.

Głosować można wypełniając ankietę na stronach Komisji Europejskiej, formularze przetłumaczone są na języki państw członkowskich. Głosowanie nad tematem zmiany czasu potrwa do 16 sierpnia, należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Zainteresowanie jest ogromne, a serwery często nie odpowiadają.

Czas letni i zimowy - trwa głosowanie
Temat zmiany czasu ma na wskroś gospodarczą genezę, bo jako pierwsi patent ten wprowadzili Niemcy w czasie I wojny światowej.

I choć dziś w zmianie czasu chodzi bardziej o wyciśnięcie tej dodatkowej godziny słońca, a temat rozpatruje się w kategoriach bardziej społecznych niż ekonomicznych, nasi zachodni sąsiedzi mieli podejście bardziej pragmatyczne - chodziło o oszczędność paliwa, a co za tym idzie, obniżanie kosztu prowadzenia działań wojennych.

I tak 1 maja 1916 r. rozpoczął się w praktyce 30 kwietnia o godz. 23:00. Potem pomysł podłapali Brytyjczycy, Amerykanie i jakoś się przyjęło.

To bardzo polaryzujący temat, jedni w zmianie czasu widzą same zalety, inni wady. Są różne badania i hipotezy dotyczące wpływu zmiany czasu na różne obszary życia czy branże. Dla niektórych zmiana może być uciążliwa biologicznie, dla innych np. w trakcie podróży.


Spekuluje się, czy dzięki zmianie czasu na letni (a co za tym idzie, lepszej widoczności) zmniejsza się liczba wypadków, choć policyjne dane tego nie dowodzą. Niektórzy argumentują, że pozostawienie jednego, letniego czasu byłoby korzystne dla zdrowia, w końcu to godzina więcej, by poćwiczyć, choć tu również brak twardych danych.

Czas letni - mniej włamań
Za to ciekawe badanie przeprowadzili Amerykanie, którzy dowiedli, że pierwszego dnia wiosny znacznie spada liczba włamań do domów. Choć tu powodu należy raczej upatrywać nie w świętowaniu wiosny przez włamywaczy, a raczej dlatego, że ludzie wracają, gdy jest jeszcze jasno.

Europejczycy w końcu mogą powiedzieć, który wariant wolą. Zapewne wygra siła naszych przyzwyczajeń i zostawimy sprawy, jak są. Podobne głosowanie przeprowadzono w 2014 r., większość Europejczyków opowiedziała się za zostawieniem podziału na czas letni/zimowy. Są jednak kraje, jak Finlandia, gdzie z wiadomych względów zmiana czasu wielu obywatelom nie pasuje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.