Znany polski portal handluje skanami dowodów osobistych. "Mekka oszustów, fałszerzy i dilerów"

Na serwisie Oglaszamy24.pl można kupić skany dowodów osobistych
Na serwisie Oglaszamy24.pl można kupić skany dowodów osobistych fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Podrabiane prawo jazdy, akt zgonu, konto bankowe czy skan oryginalnego dowodu osobistego? Po takie zakupy nie trzeba zapuszczać się w czeluście darknetu. Te i inne równie „atrakcyjne” oferty można znaleźć na ogólnodostępnym polskim serwisie Oglaszamy24.pl. Portal z ogłoszeniami to istne eldorado dla oszustów.

Ostatnio jeden z użytkowników serwisu Wykop.pl zwrócił uwagę internautów na nielegalną ofertę sprzedaży oryginalnych skanów dowodów osobistych i kont bankowych na serwisie Oglaszamy24.pl. Oburzeni wykopowicze słusznie zwrócili uwagę na fakt, że dzięki dostępności poufnych danych na ogólnodostępnej stronie, "każdy głupi Sebix" jest w stanie wziąć na kogoś chwilówkę. Szemranymi ogłoszeniami zainteresował się również Adam Haertle z Zaufanej Trzeciej Strony.

– Warto mieć na uwadze możliwość, że te ogłoszenia mogą być fałszywe. Że to są oszuści oszukujący oszustów, liczący na to, że ci drudzy nie pójdą na policję i nie powiedzą, że chcieli kupić fałszywe prawo jazdy, a ktoś ich oszukał. Sądząc po komentarzach, widać, że to się tam dzieje – tłumaczy w rozmowie z INN:Poland.

Oglaszamy24.pl - co to za serwis?
Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa serwis określa mianem „mekki wszelkiej maści oszustów, fałszerzy, dilerów i innych przestępców”. Wydaje się bowiem, że serwisu nikt nie moderuje - praktycznie nigdy nie są stamtąd usuwane ogłoszenia, bez względu na ich treść i zgodność z polskim prawem. W ciągu jednego wieczoru na podejrzanym serwisie Haertle znalazł mnóstwo nielegalnych ofert. Dodaje, że to wcale nie było trudne.


– Nie jest to jedyne miejsce, gdzie oszuści się kontaktują. Natomiast to, że to funkcjonuje w otwartym internecie i jest dostępne dla każdego z przeglądarką internetową, jest pożywką i dla oszukujących i dla ich współpracowników. To platforma ułatwiająca oszustom komunikację z ich klientami. Dzięki tej platformie jest im dużo łatwiej dystrybuować swoje usługi – wyjaśnia.

Serwer Ogłaszamy24.pl jest zarejestrowany poza granicami Polski. Jednak według ekspertów z Zaufanej Trzeciej Strony, portal bez problemu udostępnia informacje o podejrzanych ogłoszeniach polskiej policji. Czy służby z tego korzystają? Trudno powiedzieć. Ostateczne rozstrzygnięcie sprawy wątpliwego serwisu autorzy artykułu proponują zostawić organom ścigania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.