Ma dość drożyzny i nawołuje do strajku. Poruszenie wysokimi cenami warzyw i owoców

Ile kosztują maliny? Internauci znajdują w sklepach te owoce nawet po 6 zł za 250 gramów
Ile kosztują maliny? Internauci znajdują w sklepach te owoce nawet po 6 zł za 250 gramów Patryk Ogorzałek/Agencja Gazeta
Ceny malin w Polsce. 6 zł kosztuje dziś 250 gramów malin, zauważają użytkownicy Wykopu, jeden z nich wezwał nawet do otwartego strajku. Jego wpis wzbudził na portalu dużo emocji.

– W miastach cena maliny za 250g wynosi aż 6zł! Na skupach 1kg kosztuje 1,5zl! Zróbmy coś z tym, tak nie może zostać! – pisze w swojej odezwie internauta. Proponuje, by wykopowicze spotkali się 13 lipca o godzinie 12 na Placu Konstytucji w Warszawie, by zaprotestować przeciwko drożejącym owocom.

Apel sprowokował innych miłośników owoców do wylania swoich frustracji. – A ja jak we Wrocławiu zobaczyłem ceny wiśni w hali targowej to dałem sobie spokój. W ubiegły weekend wpadłem do rodzinki z wizytą i w 40 minut nazbierałem 6 kg wiśni prosto z drzewa za okrągłe 0 zł – komentuje jeden z nich.

Wykopowicze kłócą się również o marże dla dystrybutorów. Niektórzy z nich twierdzą, że w skupie można za maliny dostać... 1,5 zł za kilogram. – Skąd więc ta końcowa cena? – irytują się.

Owoce i warzywa - ceny w marketach
Część zauważa jednak, że za owoce wcale nie trzeba przepłacać. Wystarczy tylko szerokim łukiem omijać markety. – Kupowałem w sobotę maliny na osiedlowym stoisku za 6 zł/0,5 kg. Na krakowskich Rybitwach są po 7-8 zł/kg – dowodzi wykopowicz.


Tegoroczny sezon jest dla producentów malin trudny. Sadownicy narzekają, że ceny w skupie są tak niskie, że nie opłaca im się zbierać owoców.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa szacuje bowiem, że koszt wyprodukowania kilograma malin to ok. 3,4 zł. – Na kilogram malin dostaję mniej niż poniosłem kosztów na produkcję – opowiadał jeden z rolników. Dodatkowo branżę dotknął też brak rąk do pracy, bo pracownicy sezonowi decydują się na zatrudnienie w innych sektorach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.