Ważne zmiany dla dłużników. Od teraz dużo krótszy czas przedawnienia

Według nowych przepisów, dług ulegnie przedawnieniu nie po 10 latach, a już po 6
Według nowych przepisów, dług ulegnie przedawnieniu nie po 10 latach, a już po 6 Fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
Dobre wieści dla dłużników. Do tej pory wierzyciel miał 10 lat na dochodzenie zapłaty za wykonaną usługę. Według nowych praw, dług ulegnie przedawnieniu już po 6 latach. Po tym czasie nie będzie można domagać się od konsumenta zaległego roszczenia.

Nowelizacja weszła w życie z dniem 9 lipca. Dzięki nowym przepisom okres przedawnienia, czyli liczba lat przez które wierzyciel może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej, został skrócony z 10 do 6 lat. Jeżeli przez ten czas wierzyciel nie wniesie sprawy do sądu, to dłużnik nie będzie musiał regulować długu.

Kolejną korzystną dla konsumentów zmianą jest również egzekucja z rachunku bankowego. Wcześniej rachunek dłużnika mógł zostać natychmiastowo zajęty przez organ egzekucyjny. Teraz dłużnik dostanie 7 dni na podjęcie działań w kierunku wyjaśnienia sprawy.

Zmiany uwzględniają także sposób zgłaszania przedawnionego długu. Do tej pory to dłużnik pilnował, czy roszczenie nie jest przedawnione. Teraz tą sprawą będą zajmowały się sądy i to już na etapie składania wniosku przez firmę, bank czy windykatora. Jeśli okaże się, że dług jest starszy niż 6 lat, żądanie zapłaty zostanie oddalone.


Windykatorzy a przedawnione długi
Dzięki temu przepisowi firmy windykacyjne nie będą mogły dochodzić przedawnionych długów - pisze money.pl. Dziś windykatorzy często kupują pakiety przedawnionych roszczeń, a następnie domagają się spłaty. Jak dłużnik nie płaci, kierują sprawę do sądu. Ten musi złożyć sprzeciw i podnieść w nim zarzut przedawnienia.

Niestety nieznajomość przepisów prawa często kończy się sądowym wezwaniem do zapłaty. Jednak od 9 lipca sąd nie wyda nakazu, jeśli uzna, że roszczenie jest przedawnione.

Windykatorzy na nowych przepisach mogą stracić. Bądź co bądź, długi to całkiem korzystny biznes - na ich fali wyrosły bowiem nie tylko firmy windykacyjne, ale również antywindykacyjne. Takie usługi świadczą głownie kancelarie prawnicze, które "bronią" dłużników przed "złymi" windykatorami. Oczywiście nie za darmo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.