Szkolisz się na informatyka? Ekspertka niszczy marzenia o zrobieniu szybkich pieniędzy

123rf.com/theartofphoto/zdjęcie seryjne
W powszechnej opinii informatycy to królowie życia. Są dzisiaj potrzebni praktycznie w każdej firmie, a rynek pracy zmaga się z ich dużym niedoborem. Płace idą więc z górę, a wielu Polaków skuszonych wizją łatwego życia decyduje się na kursy dla programistów i przebranżowienie.


– Specjaliści z doświadczeniem rzeczywiście mogą tu liczyć na wysokie zarobki, jednak na starcie kariery zawodowej sytuacja wygląda inaczej – hamuje zapędy Beata Ocetkiewicz z wrocławskiego software house’u Altimi.

W rozmowie z „Pulsem HR” ekspertka zauważa, że choć „faktem jest, że zapotrzebowanie na specjalistów IT jest duże i stale rośnie”, to jednak początkujący informatycy nie powinni liczyć na wysokie zarobki.

– Młody informatyk ma przed sobą otwartych wiele ciekawych ścieżek, ale najpierw musi się sprawdzić i zdobyć pewne doświadczenie – podkreśla.

Rzeczywiście, w kontekście informatyków (głównie programistów) często mówi się o zarobkach sięgających nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Polacy masowo rzucili się więc do szkół programowania, które kuszą gwarancją pracy i, w domyśle, sowitą wypłatą.

Ile zarabia początkujący programista?
By osiągnąć wspominany poziom płac, trzeba mieć jednak wieloletnie doświadczenie. Ile zarabia początkujący informatyk? Raport portalu wynagrodzenia.pl podaje, że zarobki 25 proc. najgorzej opłacanych programistów javascript/front-end webdeveloper spadają poniżej poziomu 4 tys. złotych brutto. Czyli około 2,8 tys. złotych na rękę.


– Średnio juniorzy, czyli developerzy, którzy zaczynają swoją drogę, zarabiają od 4 do 7 tys. zł brutto, to zakres z medianą w okolicach 5,5 tys. brutto (3,9 tys. zł – przyp red.), na który mogą liczyć developerzy bez żadnego doświadczenia – tłumaczył niedawno „Forbesowi” Tomasz Bujok, założyciel firmy No Fluff Jobs.

Trzeba przyznać, że na tle średniej krajowej wynoszącej 4513 złotych, czyli około 3200 zł na rękę, nie są to już oszałamiające sumy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu