Czy można nauczyć się języka i nie wydać na to ani grosza? A kto ci przeszkodzi?

Wystarczy odrobina zacięcia, by samodzielnie nauczyć się języka obcego. I to za darmo
Wystarczy odrobina zacięcia, by samodzielnie nauczyć się języka obcego. I to za darmo Foto: Pixabay.com
Kursy języków obcych potrafią sporo kosztować – na dodatek wymagają jeżdżenia na zajęcia, na określone godziny. A gdyby tak języka uczyć się w domu, w wolnych chwilach, za darmo i na kanapie? Sprawdzamy, czy to możliwe.

Skupiamy się na YouTube. To serwis darmowy. Mamy też na rynku sporo aplikacji do nauki języków, ale albo zawierają sporo reklam, albo są płatne – dlatego na razie je pominiemy. W YouTube znajdziemy mnóstwo kanałów dotyczących nauki przeróżnych języków. Króluje oczywiście angielski, popularny jest niemiecki i hiszpański. Ale znajdziemy też szwedzki czy francuski.

Zalety
Nauka przez YouTube’a jest łatwa i darmowa. Pozwala w bardzo efektywny sposób wykorzystać czas, jaki mamy. A jest go na ogół niewiele. Możemy uczyć się przez 15 – 20 minut dziennie, co według specjalistów na pewno nie jest mniej efektywne, niż 2-3 godziny kursu tygodniowo.

Zresztą wiele osób właśnie w ten sposób utrwala sobie to, czego nauczyło się na kursach. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że często filmy do nauki języka publikują osoby, które na co dzień zajmują się swoimi kursantami i udzielaniem szeroko rozumianych korepetycji.


Jak pisze Monika Wysocka, trenerka języka angielskiego, wielu jej uczniów pyta "co mogę jeszcze robić w domu, żeby uczyć się angielskiego?".

– Sposobów na naukę jest naprawdę mnóstwo. Ważne, żebyście wybrali to, co właśnie Wam najbardziej odpowiada, a nie to, co akurat jest modne, albo po prostu wam nie pasuje – twierdzi Wysocka.
Dodaje, że sama jest zwolenniczką uczenia się na podstawie materiałów wideo. Namawia do tego swoich kursantów, ale oczywiście nic na siłę.

– Naprawdę warto testować, próbować i szukać tego, co właśnie Wam będzie się podobało. Dla jednych będzie to nauka w 10-osobowej grupie, która będzie ogromną motywacją, a dla innych tylko zajęcia typu one-to-one, czyli indywidualne. Jednym przypadną do gustu aplikacje na telefon, a drugim skrupulatne wypełnianie ćwiczeń gramatycznych w wersji papierowej. I nie ma w tym nic złego. Po to właśnie jest tyle ciekawych narzędzi i metod nauki języka, żeby każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie – twierdzi trenerka.

Ale jej zdaniem aż szkoda byłoby nie wykorzystać tak potężnego narzędzia, jakim jest YouTube. Dodaje, że sama jest fanką nauki języka z filmów, seriali i vlogów.

Jak uczyć się angielskiego z filmów?
W poradach specjalistów dominuje jeden naprawdę prosty sposób – oglądanie filmów w oryginalnej wersji językowej. Unikajmy przede wszystkim filmów z dubbingiem, włączajmy sobie angielską ścieżkę dźwiękową a jeśli potrzebujemy napisów, to wybierzmy angielskie zamiast polskich.

W ten sposób szybko i ciekawie przyswajamy sobie język. Można tak robić w wielu materiałach na YouTube, można też np. na Netfliksie. I mamy bardzo fajne połączenie przyjemnego z pożytecznym – ulubione serial plus nauka języka.

Kiedyś bardzo popularne było też uczenie się języka podczas tłumaczenia tekstów piosenek. Obecnie jest to nieco trudniejsze, bo warstwa liryczna większości utworów bywa niesamowicie uboga – w porównaniu choćby do piosenek nagrodzonego literackim Noblem Boba Dylana.

YouTube jest fajny
Doszło do tego, że lektorzy nauczający języków przez ten serwis zyskują status niemalże celebrytów. Oczywiście z przymrużeniem oka – ale faktycznie stają się popularni. Tak stało się choćby z Arleną Witt, której cykl „Po Cudzemu” subskrybuje 356 tysięcy osób a jej filmy z poradami mają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy wyświetleń.

W tej branży to świetny wynik, tym bardziej, że na YouTubie jest od roku 2015. Autorka pokazuje, jak poprawnie mówić po angielsku, na przykładach z filmów, seriali i szeroko pojętej popkultury.

Napisała też książkę do nauki angielskiego o tytule "Grama to nie drama". Zna się na tym, bo angielskiego uczy od kilkunastu lat.
Co ciekawe, jej książkę wydało wydawnictwo Altenberg, prowadzone przez Radka Kotarskiego, który niedawno – w zasadzie sam – nauczył się szwedzkiego zaledwie w pół roku. On również korzystał z darmowych źródeł na YouTube.

– Kupiłem 3 podręczniki, fiszki robiłem sobie ręcznie, korzystałem z darmowych podcastów, które znalazłem w Internecie. Wykupiłem też lekcje z korepetytorami – przez Skype’a, dzięki temu były tańsze. Lekcje szwedzkiego nie są wbrew pozorom drogie, jest mało desperatów, którzy chcą się tego języka uczyć – śmieje się Radek Kotarski.

Arlena Witt od dawna powtarza, by przede wszystkim nie bać się mówić i uczyć się prawidłowej wymowy. Podkreśla, że jeśli powiemy coś nie do końca gramatycznego, to i tak każdy to zrozumie. Ale jeśli wypowiemy jakieś słowo w nieprawidłowy sposób, to nie pojmie tego nikt.

Boleje też nad faktem, że w polskich szkołach tak mało uwagi przykłada się właśnie do prawidłowej wymowy – a w tym YouTube może bardzo pomóc. W domowym zaciszu łatwiej sobie powtarzać dane słowo, aż do skutku, do nauczenia. I unikamy takich sytuacji, jak w filmie "Dzień świra"...
Dla dzieci? No jasne!
W ten sposób można też uczyć język dzieci. Według teorii mniej więcej pierwsze dziesięć lat życia stanowi najbardziej efektywny czas w nauczaniu języka obcego. Narządy artykulacyjne są wówczas bardzo plastyczne, co ułatwia dzieciom pierwsze próby z zagranicznymi słówkami.

Proces osłuchiwania się z językiem i akcentem także przebiega wtedy zdecydowanie sprawniej. Warto również wiedzieć, że po dwunastym roku życia pewnej modyfikacji ulega układ słuchowy - ucho dziecka staje się wówczas wrażliwe wyłącznie na długość fal charakterystyczną dla danego języka ojczystego.

Monika Czajkowska-Bagińska, nauczycielka specjalizująca się w nauce angielskiego poprzez zabawę, zachęca do jak najwcześniejszego rozpoczęcia nauki.

– Dzieci są w stanie zapamiętywać znacznie więcej informacji niż dorośli, są ciekawe świata, można więc zaproponować im naukę w formie gier i zabaw. Najmłodsi mają też naturalny dar naśladowania, dzięki czemu bardzo szybko uczą się akcentu – wyjaśnia.

Wystarczy zaangażowanie ze strony rodzica i odrobina pomysłowości by własnymi siłami przybliżyć maluchowi obce słownictwo. Mamy szeroki wachlarz możliwości: oglądanie bajek w języku angielskim, czytanie książek, słuchanie radia i piosenek, prace plastyczne oraz szukanie inspiracji w otaczającym nas świecie. Ważne jest, aby od samego początku wykształcić w dzieciach wrażliwość na język obcy oraz rozbudzić ich ciekawość.

– Dzieci charakteryzują się spontanicznością, kreatywnością oraz ciekawością świata. Uczą się języka obcego głównie przez zabawę, czyli poprzez rymowanki, piosenki, taniec czy malowanie, co sprawia im dużą przyjemność. Właśnie wtedy zachodzi automatycznie proces przyswajania języka obcego - tłumaczy Czajkowska-Bagińska.

Dodaje, że o wiele łatwiej poszerzać językowe horyzonty w atmosferze relaksu oraz wśród osób, z którymi czujemy się swobodnie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.