Wyciekły dane klientów biur podróży. Oszuści podszywają się pod pracowników

Wyciekły dane osobowe klientów co najmniej dwóch biur podróży. Oszuści podszywają się pod pracowników
Wyciekły dane osobowe klientów co najmniej dwóch biur podróży. Oszuści podszywają się pod pracowników fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Przy kupnie wycieczki wakacyjnej przez internet często najpierw wpłaca się zaliczkę, a dopiero później resztę sumy. Niby nie ma w tym nic niebezpiecznego, a jednak lukę w tej procedurze wykryli oszuści. W imieniu pracowników co najmniej dwóch serwisów do sprzedaży wycieczek, wysyłają klientom niezbudzające podejrzeń e-maile. W ten sposób oszukują nawet na kilka tysięcy złotych.

O przekręcie informuje portal Niebezpiecznik.pl. Oszuści korzystają z dostępu do baz serwisów sprzedających wycieczki -Travelplanet.pl oraz Wakacje.pl - i wysyłają klientom biur podróży podrobione e-maile.

Klientom, którzy opłacili już zaliczkę za wycieczkę, w wiarygodnie wyglądających wiadomościach oferowana jest atrakcyjna zniżka w zamian za szybszą dopłatę brakującej kwoty. Oszuści informują także o awarii systemu obsługującego płatności kartą i zachęcają do dokonania dopłaty przelewem bankowym. W tym wypadku również oferowany jest kilkunastoprocentowy upust.

Oszuści podszywają się pod pracowników
Złodzieje sprawiają wrażenie uczciwości, bo mają dostęp do nazwisk odbiorców, dokładnych dat wycieczek oraz nazw hotelów ofiar. Nie do końca wiadomo, skąd wzięli dostęp do danych osobowych klientów. Biura zastrzegają, że za oszustwa nie są odpowiedzialni ich obecni pracownicy.

Autorzy artykułu podejrzewają zatem wyciek danych. I ostrzegają - jeśli dostaniesz wiadomość o podobnej treści, przed jakąkolwiek dopłatą zadzwoń najpierw na oficjalny numer biura podróży i dopytaj o ofertę. Nie płać też przelewem bankowym, tylko kartą płatniczą. Dzięki temu będziesz miał szansę odzyskać skradzione pieniądze za pomocą tzw. chargeback.


Jak pisaliśmy w INN:Poland, internet to istna mekka oszustów. Dzięki niemu ich przekręty są dużo prostsze, anonimowe i możliwe do przeprowadzenia na skalę masową.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.