Nie wszyscy eksperci IT świetnie zarabiają. Są tacy, którzy zarabiają jeszcze lepiej

Początkujący programiści wcale nie mają tak źle: w ich przypadku wzrost zarobków jest najbardziej dynamiczny, sięga 36 proc.
Początkujący programiści wcale nie mają tak źle: w ich przypadku wzrost zarobków jest najbardziej dynamiczny, sięga 36 proc. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Zarobkom w niezwykle popularnej w ostatnich latach branży IT przyjrzała się firma Sedlak & Sedlak. Z jej analizy wynika, że wzrost wynagrodzeń w ciągu ostatniego roku sięgnął w tym segmencie rynku pracy aż 36 proc. – ale nie rozkłada się równomiernie.

Najlepiej zarabiający specjaliści IT
Dziś za najlepiej zarabiających specjalistów w branży IT mogą uchodzić developerzy Java. Już wchodzący na ten rynek „żółtodziób” ma szansę otrzymywać wynagrodzenie rzędu 5527 zł brutto, natomiast weteran tego języka programowania zarabia średnio 13 964 zł. Średnia płaca oscyluje na poziomie 8719 zł.

Na nieco niższym pułapie znaleźli się programiści aplikacji mobilnych. W ich przypadku zarobki kształtują się na poziomie – mniej więcej 8500 złotych. O kolejne niemal pięćset złotych spadają w przypadku programistów Front End (8017 zł). W stosunkowo najmniej korzystnej sytuacji są programiści .NET/#C – tu średnie zarobki sięgają „zaledwie”” 7470 zł.

Wiele zależy od poziomu doświadczenia, o czym przekonuje się każdy debiutant w tym zawodzie. Specjaliści określani jako „młodsi” zarabiają na poziomie 5527 zł, ale już „pozbycie się” tego przymiotnika oznacza podwyżkę do poziomu 8719 zł, zaś „starszy specjalista” zarabia 11 756 zł. Wspomniane wyżej najwyższe płace (13 964 zł) to domena ekspertów Java.


Zarobki programistów w firmach zagranicznych
Warto też zauważyć, że stawki dla programistów w firmach zagranicznych są aż o 11 proc. wyższe niż w firmach polskich. Natomiast standardem w obu przypadkach są benefity: począwszy od elastycznego czasu pracy lub możliwości świadczenia pracy zdalnej, przez dopłaty do wyżywienia, dodatkową opiekę medyczną, aż po polisę na życie.

– Warto zauważyć, że to właśnie początkujących programistów dotyczy największy wzrost zarobków – podkreśla na stronach portalu PulsHR Marcin Kosedowski ze szkoły programowania online Kodilla.com. – W ciągu pierwszego roku jest to 36,4 proc. podwyżki, jak pokazuje badanie przeprowadzone w czerwcu 2018 r. na absolwentach szkoły programowania online Kodilla.com – kwituje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.